válkaČeskoslovenskoobjevy

Dopis z války byl po 72 letech konečně doručen. Těhotná žena v něm psala svému manželovi

Dopis z války byl po 72 letech konečně doručen. Těhotná žena v něm psala svému manželovi
Zdroj: smithsonianmag.com

V roce 1945 napsala Virginia Christoffersen dopis svému manželu Rolfovi. Zatímco těhotná žena pracovala jako dobrovolnice United Service Organizations, muž byl daleko za oceánem a v norských službách bojoval po boku Spojenců. Psaní plné láskyplných vět ke svému adresátovi ale nedorazilo.

Simona Knotkova 10. února 2018

„Z obědové pauzy mi zbývá ještě pár minut, tak svému oblíbenému krasavci napíšu krátký dopis. Stýská se ti po mně stejně jako mně po tobě? Říkám si, jak asi trávíš svůj volný čas na lodi. Doufám, že, miláčku, nezapomínáš na léky, nemůžeš nám znovu onemocnět. A, prosím, buď hodný chlapec a drž se daleko od rumu s kolou!“ stojí v úvodu dopisu napsaného 4. května 1945. Mladá žena ho adresovala manželovi, který bojoval ve 2. světové válce. Do cílové destinace však nikdy nebyl doručen a jako odmítnutý se vrátil Virginii.

Několik desetiletí ležel zapomenutý v domě v New Jersey, kde ho o 72 let později během opravných prací objevila nova majitelka Melissa Fahy. „Byl zapadlý v rýze na schodišti. Když jsem ho četla, nemohla jsem uvěřit kolik lásky a obdivu ta žena měla pro svého manžela. Jejich vztah na dálku byl opravdu milý. V té době ještě nic jako smsky a emaily neexistovalo,“ řekla žena o nečekaném objevu.

Pár na jedné ze starých fotografií

Pár na jedné ze starých fotografií

„Trochu se bojím našeho dalšího shledání. Příšerně jsem totiž přibrala a jak se vrátíš domů, bude to ještě horší. Na stranu druhou se ale cítím skvěle a podle doktorky je vše v naprostém pořádku. (…) Nemám strach, jsem jenom šťastná a pyšná, že nosím dítě člověka, kterého miluju nejvíce na světě. Cítím, jak je část tebe stále se mnou. Ale přestaňme mluvit o dítěti. Ty pro mě budeš vždy nejdůležitější. Ležet v tvé náruči je pro mě nebem na zemi. Zní to, jako bych svého manžela milovala; no taky že miluju! Miluju tě, Rolfe, stejně jako miluju teplé slunce, přesně tím jsi pro mě v životě. Slunce, kolem kterého se točí vše ostatní,“ vyznává se autorka dopisu, která byla v době jeho psaní těhotná.

Fahy zajímalo, jaký byl další osud dvojice. O svém objevu napsala na Facebook, kde se jí s pomocí dalších uživatelů podařilo vypátrat syna manželů Rolfa mladšího. Od něj se žena dozvěděla, že šestadevadesátiletý Christoffersen nyní žije v Kalifornii, kam se s rodinou přestěhoval v roce 1959. Virginie zemřela před šesti lety.

Rolf Christoffersen dnes

Rolf Christoffersen dnes

„Překvapilo mě to po tolika letech. Byl jsem velmi rád, když jsem se o existenci dopisu dozvěděl. Stále jsem dojatý,“ nechal se slyšet bývalý námořník. Ve stejném měsíci získal od norského konzulu medaili za válečné zásluhy. Podle jeho syna se jedná o opravdu šťastnou shodu okolností.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu