Angela Erdmannová si po 101 letech přečetla vzkaz od svého dědečka.

Angela Erdmannová si po 101 letech přečetla vzkaz od svého dědečka. | zdroj: flaschenpost.ibk.me


Dopis v láhvi hozený do Baltského moře doputoval po 101 letech až k pisatelově vnučce

TÉMATA: senzační objevy | rodinné příběhy

user-avatar

Irena Gruberová

12. 04. 2015 | 10:00

Psal se 17. květen roku 1913, když se dvacetiletý Němec Richard Platz vydal na projížďku podél pobřeží Baltského moře. Na pohlednici napsal vzkaz s prosbou o zpětné odeslání a pohlednici i se dvěma německými známkami vsunul do hnědé láhve od piva. Láhev pečlivě zazátkoval a vhodil do mořských vln. Neměl nejmenší tušení, že jeho zásilka bude putovat po moři více než 100 let a přečká obě světové války, velkou hospodářskou krizi, studenou válku i všechny kruté zimy a mořské bouře.

Před rokem jeho dopis v láhvi vylovil rybář v severoněmeckém přístavním městě Kielu. „To je určitě poprvé, co byl takto starý vzkaz v láhvi nalezen, nota bene v neporušené láhvi,“ jásal tehdy pracovník Mezinárodního námořního muzea v Hamburku Holger von Neuhoff.

Richard Platz s manželkou Ellou (1917)

Muzejníkům se podařilo rozluštit jméno pisatele, jímž byl jistý Richard Platz. Odborník na geneaologii Veit Godoj pak dokonce vypátral pisatelovu vnučku, 63letou Angelu Erdmannovou. Nebylo to vůbec jednoduché, protože paní Angela se za život 19krát stěhovala a čtyřikrát kvůli sňatku změnila své příjmení. Když ji pak muzeum pozvalo, aby si láhev po svém dědečkovi na vlastní oči prohlédla, rozplakala se.

Dopisní zásilka v láhvi

„Byl to velmi dojemný okamžik,“ řekla pro německou agenturu DPA. „Slzy mi stékaly po tvářích.“ Svého dědečka nikdy nepoznala, zemřel v roce 1946 ve věku 54 let. Od své maminky věděla jen to, že své dvě dcery často brával na nádherné výlety po celém Německu. Nález láhve v ní náhle probudil zájem se o svém prarodiči dozvědět něco víc. Se slzami v očích se probírala dědečkovými dopisy a nořila se do řádků psaných rukou v jeho deníku. Zjistila, že rád cestoval, pěšky či na kole, hodně četl, bojoval v 1. světové válce, kde utrpěl zranění, byl sociálním demokratem a zasazoval se o mír. „Konečně jsem svého krásného dědu poznala,“ vydechla s dojetím paní Angela.

Richard Platz brával rodinu často na výlety.

Máte i vy v rodině zajímavého předka a znáte jeho příběh? Podělte se s námi o něj, rádi jej zveřejníme. Své příspěvky můžete poslat na e-mailovou adresu ahoj@extrastory.cz.

 

 

user-avatar

Irena Gruberová

12. 04. 2015 | 10:00

Zavří­t reklamu