válkaČeskoslovenskoobjevy

Dopis očerňující Einsteina jde do dražby. Autorem byl nacistický fyzik

Dopis očerňující Einsteina jde do dražby. Autorem byl nacistický fyzik
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Phillip Lenard v roce 1905 získal Nobelovu cenu za fyziku a patřil k nejuznávanějším vědcům v oboru. Ovšem jeho osobnost měla také stinnou stránku. Byl to antisemita, rasista a nacista, jak ukazují dopisy, které jdou nyní do dražby.

Tomáš Chalupa 8. listopadu 2020

Do akce jde německy psaný dopis s přiloženým anglickým překladem, který Phillip Lenard napsal svému kolegovi, rovněž nobelistovi, Wilhelmu Wienovi. Stěžuje si v něm na nedávné přijetí Alberta Einsteina na Bavorskou akademii věd v Mnichově, což je podle něj nezasloužené a jde o důkaz bezprecedentní židovské dominance. Na mušku si bere i jiného slavného fyzika, Maxe Plancka, kterého označuje za patrona Židů a představitele „mělké intelektuality“. Vyjadřuje obavu, že nežidé budou z vědy brzy vytlačeni. Také si klade otázku, jak se na jeho dopis budou dívat lidé v budoucnosti, ve které podle něj už stěží budou naživu nějaké jiné národnosti než Židé.

Ve skutečnosti to ale byli Židé, kteří se po nástupu Adolfa Hitlera k moci ocitli v ohrožení. Na konci druhé světové války bylo zabito odhadem 6 milionů Židů, což byly více než dvě třetiny židovského obyvatelstva v Evropě.

Thumbnail # Židovský obchodník odkoupil před válkou Hitlerovy obrazy. V roce 1938 ho v dopise žádal o pomoc
Mohlo by Vás zajímat:

Židovský obchodník odkoupil před válkou Hitlerovy obrazy. V roce 1938 ho v dopise žádal o pomoc

Fyzik Phillip Lenard, jenž se mimochodem narodil na Slovensku, vstoupil do nacistické strany už v roce 1924 (tedy v jejích počátcích). Vliv na to měla řada věcí. Jednou z nich byla rivalita s Albertem Einsteinem, který se stejně jako on začal zabývat fotoelektrickým jevem. Jejich spory se vyhrotily u teorie relativity, proti níž začal Lenard tvrdě agitovat. Když Einstein v roce 1921 získal Nobelovu cenu, Lenard byl vzteky bez sebe.

Za další významný mezník, po němž se Lenardova nenávist ještě vystupňovala, je označován rok 1922, kdy mu zemřel syn. Po osobní návštěvě Adolfa Hitlera v jeho bytě (zřejmě v doprovodu Rudolfa Hesse) propadl Lenard nacismu a fascinaci Hitlerem. Díky členství v NSDAP začal získávat větší vliv. Stal se hlavním představitelem takzvané árijské fyziky, která odmítala zejména teorii relativity a rezervovaně se stavěla také ke kvantové fyzice. Když v roce 1933 musel Einstein uprchnout před nacisty, nepokrytě se z toho radoval a napsal oslavný článek s názvem Relativistický Žid, kterého matematicky slátaná teorie se rozpadá na kousky, opustil Německo.

Lenard přežil válku, po jejím skončení si však Spojenci vynutili, že musí opustit univerzitu v Heidelbergu, kde působil jako emeritní profesor. Jeho dopis, kde si na Einsteinovy úspěchy stěžuje kolegovi Wienovi, jde nyní do dražby v aukčním domě Nate D Sanderse v Los Angeles. Originál má vyvolávací cenu 16 000 dolarů.

Další články

Zavří­t reklamu