válkaČeskoslovenskoobjevy

Donald Crowhurst se pokusil obeplout svět a stálo ho to život

+ 1 fotka+ 2 fotky

Britský byznysman Donald Crowhurst byl celý život velkým milovníkem moře a dobrodružství. Rozhodl se plout kolem světa v závodě, aby vydělal peníze pro svou rodinu. Neměl od počátku sebemenší šanci a tento nápad ho nakonec stál život. Jeho smrt je obestřena tajemstvím.

Tomáš Chalupa 19. listopadu 2018

Crowhurst nebyl nijak zkušený mořeplavec. Často sice brával svou rodinu na výlety na moře, většinou ale jen do kanálu La Manche nebo okolí Britských ostrovů. Jeho obchod se ale nevyvíjel dobře a Crowhurst se dostal do finančních problémů. Právě v té době narazil na nabídku zúčastnit se plachetního závodu kolem světa, kde se daly vyhrát velmi slušné peníze. Ty by Crowhurstovi pomohly dostat se z problémů a znovu nahodit podnikání. Jenže Crowhurst nebyl připraven na to vyplout na širý oceán a utkat se s jeho nástrahami.

Závod Golden Global Race sponzoroval list Sunday Times. Byla to doba, kdy celá Velká Británie se doslova zbláznila do plachtění. Francis Chichester, výstřední milionář, obeplul na jachtě svět v rekordním čase a přijala ho dokonce královna, aby jej pasovala na rytíře. Byl to doslova zlatý věk plachetní mořeplavby a deník Sunday Times se proto rozhodl uspořádat tento velký závod kolem světa. Pravidla byla jednoduchá, obeplout svět bez přestávky a zakotvení, a to v rychlejším čase než Chichester. Ve hře byl ohromný balík peněz. Crowhurst se s Chichesterem znal a pojal myšlenku, že když dokázal kolem světa plout Chichester, dokáže to přece taky.

Crowhurst už ale neměl ani finance na to, aby zaplatil přihlášku a vůbec aby si mohl takovou cestu dovolit. Podařilo se mu ale získat sponzora v podobě milionáře Stanleye Besta. Ten mu zaplatil stavbu lodi pojmenované Teignmouth Electron. Tedy přesněji dal mu na to peníze, těch ale nebylo dost, a tak se na stavbě lodi hodně šetřilo. Celý interiér byl jen z levné překližky, průchody nedovíraly a do lodi teklo, už když vyplula. A to ještě zapomněl Crowhurst na pevnině několik věcí ze záchranného vybavení. Crowhurst také absolvoval testovací plavbu kanálem, která měla zabrat maximálně tři dny. Jemu ovšem trvala dva týdny. Vyhlídky na úspěch v závodu měl minimální. Jenže Crowhurst už nemohl couvnout. Zastavil svůj dům, všechny své peníze dal do závodu, musel vyplout, pokud vůbec chtěl mít nějakou budoucnost.

Vyplul tedy 31. září roku 1968, poslední den, kdy to pravidla závodu dovolovala. Jeho žena Claire si byla vědomá toho, že věci směřují ke katastrofě, protože manžel se jí přiznal, že loď není dokončená a má velké nedostatky. Akceptovala jeho rozhodnutí, že se pokusí postarat o rodinu, jak jen dokáže.

Byla s ním nadále v kontaktu pomocí radia. Ale brzy zjistila, že je v problémech. Plul velmi pomalu a bylo jasné, že na pokoření Chichesterova rekordu může nejspíš zapomenout. Jeho loď byla příliš malá a nedokázala vyvinout potřebnou rychlost.

Pak se na 11 týdnů vysílačka odmlčela. Obavy o jeho život rostly. Po 11 týdnech se al Crowhurst znovu ozval a nejen to. Stal se doslova zázrak. Jeho loď musela po vodě doslova letět, protože za jediný den urazil 234 námořních mil. To byl nový rekord. Pokud by tempo udržel, stal by se nepochybně vítězem závodu. Dokonce tvrdil, že již obeplul Mys dobré naděje na jižním cípu Afriky. Bylo to fantastické, ale bohužel to nebyla pravda. Crowhurst své ženě lhal.

Jaké byly poslední týdny jeho života, se neví. Po devíti měsících od vyplutí byla jeho loď nalezena volně plující Pacifikem. Crowhurst na palubě nebyl. Zato tam byl lodní deník a ten osvětlil alespoň část smutného příběhu.

Ze zápisků bylo jasné, že Crowhurst pochyboval o tom, že vůbec může závod dokončit, a byl si vědom toho, že se dostal do složité situace. Litoval toho, že se do závodu přihlásil. Podle některých názorů se Crowhurst na lodi zbláznil a spáchal sebevraždu. Svědčil by o tom poslední zápis v deníku: „Je konec. Je konec. Je to milosrdenství. Odstoupím ze závodu.“ Zápis pocházel z 1. července 1969, jeho loď byla objevena prázdná o deset dní později.

Crowhurst ale přece jenom svým způsobem uspěl. Poté, co se zpráva o jeho smrti dostala do médií, vítěz závodu Robin Knox-Johnson věnoval celou sumu za vítězství Crowhurstově vdově. Ta se vždy trápila myšlenkami, zda neměla svého manžela od jeho úmyslu odradit, ostatně sama v úspěch vůbec nevěřila. Chtěla být ale loajální manželka a svého muže v jeho záměru podporovat.

Crowhurstův příběh byl v tomto roce zfilmován pod názvem The Mercy s hvězdným Collinem Firthem. A existuje také velmi zajímavý dokument s názvem Deep Water, který celou tragédii popisuje včetně unikátních dobových záběrů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu