Opravdu měla šikmá okna chránit obyvatele od temných sil? Nebo se jedná jenom o architektonickou zvláštnost kraje?

Opravdu měla šikmá okna chránit obyvatele od temných sil? Nebo se jedná jenom o architektonickou zvláštnost kraje? | zdroj: messynessychic.com


Domy ve Vermontu mají podivně šikmá okna. Měla prý sloužit jako obrana proti čarodějnicím

TÉMATA: čarodějnice | domy | architektura | usa

user-avatar

Simona Knotková

31. 10. 2018 | 08:00

Nová Anglie je posetá příběhy o čarodějnicích. Není proto divu, že právě jednu stavební zvláštnost ve Vermontu lidé připisují temné historii jejich kraje.

Čarodějnická okna – tak říkají místní neobvyklému prvku, který zdobí jejich domy. Podle folkloru totiž šikmá okna ztěžovala čarodějnicím přílet na jejich koštěti. Nová Anglie je historek o temných silách plná. Především Salem ze sousedního státu Massachusetts nechvalně proslul čarodějnickými procesy, které zde probíhaly na konci 17. století. Mohla tedy být podobně tvarovaná okna skutečně ochranou proti ženám a mužům, které posedl ďábel? Praktikant moderního čarodějnictví wicca Julio Baezsi si to nemyslí.

"Pokud jste viděli filmy o Harrym Potterovi, víte, že během famfrpálu nedělalo čarodějům problém létat jakýmkoliv směrem. Čarodějnice jsou mrštné a taková okna by je jen těžko zastavila. Ledaže by trpěly nadváhou stejně jako já," sdělil magazínu Urbo. Pokud by tvrzení o čarodějnických oknech navíc bylo pravdivé, není jasné, proč by se zešikmení týkalo jednom jednoho horního okna, a ne všech.

Vermont má ve svých záznamech pouze jeden čarodějnický proces, ke kterému došlo v městečku Pownal. Z posedlosti neobvyklými silami tam byla nařčena žena, kterou dokumenty uvádí jako vdovu Kriegerovou. Během zkoušky byla hozena do ledové vody a přihlížející čekali, zda se jako nevinná potopí, nebo ji černá magie nadnese. Vdova se naštěstí potopila, a tak z ní bylo obvinění staženo.

S ženami a muži obviněnými z čarodějnictví bylo ve dřívějších dobách zacházeno nelidsky.

Pro netradiční architektonický prvek existuje ještě jedno vysvětlení, které zní o něco logičtěji. "Někdo je označuje také jako 'rakevní okna'. Termín vychází z myšlenky, že je obtížné přemístit rakev z druhého patra po úzkém schodišti dolů. Rakev se namísto toho mohla prostrčit oknem a pak posunout po střeše," stojí v prohlášení spolku New England Historical Society. Jak ovšem jeho tvůrce nakonec připouští, ani to manipulaci s rakví příliš nezjednodušuje.

Šikmá vermontská okna pro nás tedy asi už navždy zůstanou záhadou. A kdo ví – třeba se jedná jenom o krátký stavitelský trend, který žádnou další funkci plnit neměl. Někdy zkrátka rádi vidíme záhady a senzace tam, kde žádné nejsou.

user-avatar

Simona Knotková

31. 10. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu