válkaČeskoslovenskoobjevy

Dominantní životní formou ve vesmíru jsou superinteligentní roboti, tvrdí vědci

Dominantní životní formou ve vesmíru jsou superinteligentní roboti, tvrdí vědci
Zdroj: motherboard.vice.com

Mimozemšťané nemusí být zelení mužíčci, ale roboti, a to takoví, že si jejich umělou podstatu lidé vůbec nebudou umět představit.

Tomáš Chalupa 26. ledna 2017

V drtivé většině úvah o mimozemském životě se počítá s tím, že bude mít biologickou podstatu. Ovšem co když je všechno jinak? Existují i odborníci, kteří se domnívají, že ve vesmíru je možná nejrozšířenější variantou život umělý. Superinteligentní roboti, kteří ovšem jsou tak dokonalí, že je prakticky nelze rozeznat od živých tvorů. Například Susan Schneiderová z Univerzity v Connecticutu se vsadila už s několika astronomy, že pokud kdy bude na Zemi zachycen signál z vesmíru, bude pocházet od umělého života.

Důkazem je vývoj na samotné Zemi. Zatímco lidské mozky a lidská tělesná schránka neprochází nějakým dramatickým vývojem už stovky let, jen za posledních sto let se podařilo vyvinout umělou inteligenci, která vysoce převyšuje kapacity lidského mozku. Za dalších sto let bude lidstvo nejspíš schopné sestrojit plně funkční myslící roboty, nerozeznatelné od lidí. Mnoho současných technologií to umožňuje už dnes. Pokud se podobným způsobem vyvíjí i jiné civilizace ve vesmíru, je pravděpodobné, že jsou v technologickém vývoji ještě mnohem dál.

Možná i lidé budou postupně svá těla doplňovat technologickými vymoženostmi, možná zvýší i schopnosti a kapacity svého mozku pomocí implantátů. Rozdíly mezi umělým a biologickým se budou dále stírat, jak to prorokují mnozí autoři sci-fi. Je možné, že na mezihvězdné lety mimozemšťané raději vyšlou plně myslící autonomní roboty, než aby riskovali cestu sami. Je proto minimálně nutné se začít zabývat myšlenkou, že entita, se kterou se lidstvo jednou setká, nebude mít biologickou povahu.

Otázkou není, jak my poznáme, že jde o umělou inteligenci. To možná vůbec nezjistíme, protože nebudeme mít srovnání s biologickými tvůrci strojů. Podstatnější bude, jak nás bude vidět umělá inteligence. Pohled stroje, byť superinteligentního a dokonalého, na lidstvo může být zcela jiný, než jak by se na nás dívala živá myslící bytost. Je potřeba být připraven na každou myslitelnou variantu.

Další články

Zavří­t reklamu