válkaČeskoslovenskoobjevy

Domem Indonésana proletěl meteorit. Teď je z něj díky tomu milionář

Domem Indonésana proletěl meteorit. Teď je z něj díky tomu milionář
Zdroj: Profimedia

Štěstí v neštěstí zažil třiatřicetiletý muž z indonéského města Kolang. Střechou nad jeho verandou propadl meteorit, který z něj udělal milionáře.

Simona Knotkova 23. května 2021

Truhlář Josua Hutagalung z města Kolang v indonéské provincii Severní Sumatra zrovna pracoval na rakvi nedaleko svého domu, když uslyšel hlučnou ránu. Zprvu si myslel, že někde venku spadl strom. Když šel ohledat svůj dům, objevil rozbitou střechu nad verandou a velký kámen, který po dopadu na zem vytvořil v hlíně díru.

Thumbnail # Existuje první důkaz, že člověka zabil meteorit. Stalo se to v roce 1888
Mohlo by Vás zajímat:

Existuje první důkaz, že člověka zabil meteorit. Stalo se to v roce 1888

„Byla to fakt hlasitá rána, otřáslo to i domem. Když jsem kámen zvedal, pořád byl ještě teplý. V plechové střeše mi to udělalo díru. Jsem názoru, že je tento balvan skutečně objektem z oblohy, kterému lidé říkají meteorit. Je nemožné, aby to někdo úmyslně shodil seshora,“ řekl muž do médií.

Jeho domněnky potvrdili i lidé z okolí, kteří stejně jako on slyšeli velkou ránu a cítili, jak se jejich domy třesou. Spousta z nich zavítala do Hutagalungova domu, aby si meteorit prohlédla na vlastní oči. Podle odborníků se jedná o vzácný druh uhlíkatého chondritu, jehož stáří je odhadováno na více než 4,5 milard let. Za cca 1,4 milionu dolarů (40 milionů korun) ho od muže odkoupil Američan Jared Collins.

„Můj telefon se rozsvítil bláznivými nabídkami, abych naskočil do letadla a koupil si meteorit. Bylo to zrovna uprostřed covidové krize a upřímně jsem měl dilema, jestli si koupit kámen pro sebe nebo na něm pracovat s dalšími americkými vědci a sběrateli. Vzal jsem si s sebou všechny peníze, které se mi podařilo nashromáždit, a jel jsem vyhledat Josuu, ze kterého se nakonec vyklubal mazaný vyjednávač,“ popsal Collins obchod. Sám meteorit nakonec prodal doktoru a expertu na meteority Jayovi Piatekovi.

Hutagalung díky (ne)šťastnému pádu vesmírného tělesa nyní nemusí až do konce svého života pracovat. Část finančního obnosu věnuje místní církvi.

Thumbnail # Žijeme v období, kdy na Zemi dopadá nadprůměrné množství meteoritů
Mohlo by Vás zajímat:

Žijeme v období, kdy na Zemi dopadá nadprůměrné množství meteoritů

„Něco z peněz použiju na výstavbu kostela pro naši komunitu. Vždycky jsem si taky přál mít dceru, takže doufám, že je tohle znamení, že se mi to podaří,“ sdělil otec tří chlapců. 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu