válkaČeskoslovenskoobjevy

Dokonale kulatý ledový disk se objevil na řece a rotoval. Vědci se snaží přijít na záhadu

Dokonale kulatý ledový disk se objevil na řece a rotoval. Vědci se snaží přijít na záhadu
Zdroj: sciencealert.com

Na řece Pine River v americkém státě Michiganu se objevil tak dokonale kulatý kruh ledu, že to vypadalo, jako by jej někdo vyřízl ledovou frézou ze zamrzlé hladiny jezera. Krom toho se otáčel ve směru hodinových ručiček. Podivný přírodní úkaz natočil z mostu místní člověk jménem Jason Robinson. “Něco takového nečekáte, že uvidíte,” řekl novinám MLive.com.

Yvonne Pokorná 21. ledna 2017

Už více než sto let se vědci snaží přijít na fyzikální příčiny tohoto poměrně vzácného přírodního fenoménu, který – jak se ukazuje – není snadné pochopit. Nejčastěji se to vysvětluje kontaktem studeného, hustého vzduchu s říčním vírem. To je ale jen část pravdy, protože tající ledové disky se vyskytují v různých velikostech, od jednoho až po 200 metrů v průměru, takže by se podle fyzikálních zákonů měly chovat různě, ale neděje se tak.

“Kdyby za tím byly víry, točily by se malé disky rychleji než ty velké, ale nic takového nepozorujeme. Disky obrovské škály velikosti rotují docela stejnou rychlostí. Ba co víc, člověk by čekal, že v klidných vodách, kde nejsou žádné víry, se disky nezačnou otáčet, ale ony se otáčejí,” upozorňuje Brendan Cole ve svém článku na webu sciencealert.com.

Ledový disk zachycený v Severní Dakotě

Ledový disk zachycený v Severní Dakotě

Tým vedený Stéphane Dorbolo z Univerzity v Liége v Belgii se proto rozhodl přijít celé záhadě jednou provždy na kloub. V Petriho misce vědci “vyrobili” zmrazením stojaté vody vlastní ledový disk a s pomocí niklové kuličky a magnetu se snažili napodobit, co se děje, když ledová pokrývka na řece začne tát. K jejich překvapení se ledový kruh točil, i když vědci ve vodě nevyvolali žádné víření. Ukázalo se tak, že rotování ledu je způsobeno vlastnostmi samotné vody než proudy tekoucí řeky.

Ryan F. Mandelbaum vysvětlil pro web Gizmodo, že voda dosahuje největší hustoty, když má čtyři stupně Celsia. “Ve svém experimentu vědci měřili tok vody pod ledem a zjistili, že lední disk ochlazuje vodu, která ho obklopuje,” řekl. “Když okolní vody dosáhnou čtyř stupňů nad nulou, poklesne a vytvoří vír. Vodní vír pak otáčí ledem plujícím nahoře.” https://www.youtube.com/watch?v=g6PKVsOZoI4

Nicméně vědci už nevysvětlili, jak je možné, že se zformují tak dokonale kulaté tvary. Jednou z možností je, že vír sesbírá úlomky ledu a přidá je k disku, anebo kruh vzniká postupně tím, jak se disk ve stovkách až tisícovkách rotací sám zakulacuje. Každopádně buďme rádi, že věda nedokáže vše dokonale vysvětlit a ponechává tak přírodě kousek jejího dráždivého tajemství.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu