válkaČeskoslovenskoobjevy

Dokonalé árijské dítě, které využívali nacisté v propagandě, bylo ve skutečnosti Žid

Dokonalé árijské dítě, které využívali nacisté v propagandě, bylo ve skutečnosti Žid
Zdroj: thevintagenews.com

V roce 1935 začal Joseph Goebbels, ministr propagandy Třetí říše, hledat „perfektní árijské dítě“. Osobně na toto hledání dohlížel a sponzoroval jej z vlastních peněz. Hledání nakonec bylo úspěšné a dítě se našlo. Jenže to bylo dítě židovské.

Tomáš Chalupa 3. listopadu 2018

Už jméno dítěte odkazovalo na to, že to rozhodně nebude árijec. Malý krásný andílek byla Hessy Levinsonová. Goebbles to ovšem nevěděl. Hessyina maminka Pauline vzala dítě k místnímu berlínskému fotografovi Hansi Ballinovi, aby jí udělal portrét miminka. Ten pak fotku ukázal Goebbelsovi, protože věděl o jeho zájmu o krásné blonďaté děti. A Goebbels byl nadšen, tohle přesně hledal. Věc byla ještě zamotanější. Ballin neměl nacisty v lásce a vysmíval se jejich ideologickým a rasovým žvástům. Věděl, že dítě je malá Židovka, a chtěl si z Goebbelse vystřelit, zřejmě jen pro své vlastní pobavení. Chtěl vidět, jak se strážce čisté německé krve rozplývá nad židovským dítětem. Jenže ho ani ve snu nenapadlo, že Goebbels si dítě vybere jako vítěze svého hledání. Malá Hessy Levinsonová se měla objevit ve všech novinách jako ikonické árijské dítě.

A skutečně se tak stalo. Hessy se objevila na první straně nacistického magazínu Sonne ins Haus (Slunce v domě). Pauline magazín viděla a v hrůze přiběhla do Ballinova ateliéru, aby se ho zeptala, jak se fotka dostala do redakce magazínu. Její strach byl oprávněný, pokud by se zjistilo, že Hessy je Židovka, celá rodina by měla velké problémy. Ballin se přiznal, že obrázek ukázal Goebbelsovi, ale ujistil ji, že neuvedl identitu dítěte. Goebbels má pouze fotku, nic se nemůže stát, tvrdil.

Pauline přesto rozhodla, že malý Hessy nesmí ven, nikdo ji nesmí vidět. Dítě tak strávilo dalších několik let pouze doma. Po třech letech přesto začaly komplikace. Ovšem nikoliv pro Hessy, ale pro jejího otce Jakoba. Pro toho si přišlo gestapo, protože prý šidil na daních. Byl záhy propuštěn, protože věc vysvětlil jeho německý účetní. Jakob ale na nic nečekal, vzal rodinu a uprchl s ní do Litvy. Odtud pak po pádu Francie zamířil na Kubu. V roce 1949 pak rodina emigrovala do Spojených států. Hessy si zde vzala Earla Tafta a stala se uznávanou profesorkou chemie. Nacisté se tedy nikdy nedozvěděli, že jejich dokonalé árijské dítě byla Židovka.

Další články

Zavří­t reklamu