Vyprávění Eltona Johna příkladně ukazuje, jak výjimečnou byl Freddie Mercury osobností.

Vyprávění Eltona Johna příkladně ukazuje, jak výjimečnou byl Freddie Mercury osobností. | zdroj: boredpanda.com


Dojemná vzpomínka Eltona Johna: Freddie Mercury si pro něj po smrti připravil velké překvapení

TÉMATA: elton john | freddie mercury | queen | muzikanti | hudba | vzpomínky | aids

user-avatar

Simona Knotková

15. 11. 2018 | 13:00

Eltona Johna a frontmana Queen Freddieho Mercuryho pojilo blízké přátelství. Když Mercury v roce 1991 podlehl vážné nemoci, Johna jeho smrt hluboce poznamenala. Později na něj vzpomenul ve své knize Love is the Cure: On Life, Loss, and the End of AIDS (2012).

"Freddie oznámil veřejnosti, že má AIDS, teprve den před svou smrtí v roce 1991. I když byl na jevišti výraznou osobností, mimo pódium si potrpěl na soukromí. Mně o své diagnóze řekl ale už v roce 1987. Byl jsem otřesený. Už jsem viděl, co ta nemoc udělala s některými mými kamarády. Věděl jsem přesně, co Freddieho čeká. A věděl to i on. Věděl, že mučivá smrt se blíží. Byl ale neuvěřitelně odvážný. Nepřestával koncertovat s Queen a byl stále tou zábavnou, šokující a nesmírně štědrou osobou," začíná své vyprávění Elton John. Celou dobu musel sledovat, jak se mu jeho blízký přítel ztrácí před očima.

"Když se jeho stav na přelomu 80. a 90. let zhoršil, nedalo se to už snášet. Lámalo mi srdce vidět, jak takové lidské světlo pustoší AIDS. Ke konci bylo jeho tělo pokryto flíčky od Kaposiho sarkomu. Byl skoro slepý. Byl tak slabý, že nedokázal ani stát."

Ve svém vzpomínání John dále popisuje, jak na něho Mercury myslel dokonce i v posledních dnech svého života.

"V těchto dnech se Freddie měl starat jen o své vlastní pohodlí. Takový ale nebyl. Skutečně žil pro ostatní. Zemřel 24. listopadu 1991 a ještě týdny po jeho pohřbu jsem stále pociťoval zármutek. Na Boží hod jsem se dozvěděl, že Freddie mi něco odkázal. Chodil jsem jako tělo bez duše, když se u mých dveří objevil kamarád a předal mi něco zabaleného v povlaku na polštář. Otevřel jsem to a uvnitř jsem našel malbu jednoho z mých nejoblíbenějších umělců Henryho Scotta Tukeho. Byl tam i vzkaz od Freddieho. Roky předtím jsme si s Freddiem vymysleli přezdívky, naše drag queen alter ega. Já jsem byl Sharon a on Melina. Ve vzkazu stálo: 'Drahá Sharon, říkal jsem si, že by se ti to mohlo líbit. S láskou Melina. Veselé Vánoce.'

Úplně mě to dostalo. Bylo mi čtyřicet čtyři, ale plakal jsem jako malé dítě. Tento krásný muž umíral na AIDS a přesto si ve svých posledních dnech našel prostor, aby mi sehnal vánoční dárek. I když to byla smutná chvíle, stejně na ni myslím pokaždé, když vzpomínám na Freddieho, protože dokonale zachycuje jeho charakter. Ve smrti mi připomněl, co ho činilo natolik výjimečným za jeho života," uzavírá muzikant.

user-avatar

Simona Knotková

15. 11. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu