válkaČeskoslovenskoobjevy

Dojemná scéna: vězeň po 70 letech potkal muže, který ho zachránil před smrtí

Dojemná scéna: vězeň po 70 letech potkal muže, který ho zachránil před smrtí
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 5 fotek+ 6 fotek

Joshua Kaufman byl společně s desetitisíci dalších Židů vězněn v koncentračním táboře Dachau a každý den očekával, že bude jeho posledním. Místo toho se dočkal záchrany od amerického vojáka Daniela Gillespieho. Jejich osudy se rozdělily, ale po sedmdesáti letech nenadále potkali jeden druhého.

Tomáš Chalupa 24. ledna 2015

To, co se stalo při setkání obou mužů, je hluboce dojemné a téměř nepotřebuje žádný komentář. Kaufman Gilespiemu zasalutoval, pak mu políbil ruku a nakonec poklekl k jeho nohám. „Miluji tě,“ opakoval zjevně naprosto dojatý Kaufman. Setkání nebylo přitom tak zcela náhodné, naaranžoval ho tým jednoho dokumentárního filmu, když zjistil, že Kaufman bydlí v USA jen hodinu cesty od Gillespieho. Jejich setkání bylo pro oba neskutečně pohnutým zážitkem.

Gillespie objevil Kaufmana při osvobozování koncentračního tábora Dachau coby voják ze 42. divize. Vězeň se krčil se v koutě u latrín společně s ostatními a byl velmi vystrašen. Netušil, jestli vojáci, kteří přijeli do tábora, jsou Američané nebo komando SS, které je má všechny zlikvidovat. „Uviděl jsem bílou vlajku na jedné strážní věži a pochopil jsem, že všechno to mučení konečně skončilo. Moje srdce začalo doslova skákat,“ vzpomíná na tu chvíli Kaufman. Gillespie pomohl na kost vyhublému Kaufmanovi vstát a vyjít na denní světlo, zpět do říše živých. Nějaký moment se dívali jeden druhému do očí a oba tušili, že už se nikdy nepotkají.

Kaufman přišel při holocaustu o celou rodinu. Začal nový život v Izraeli, stal se vojákem, bojoval ve válce Jom Kippur i v Šestidenní válce. Pak se odstěhoval do USA, kde se živil jako instalatér. Oženil se a má tři dcery. Gillespie se po válce úspěšně věnoval obchodu a se svou manželkou měl osm dětí. Ani jeden z obou mužů nevěděl, že žijí ani ne hodinu cesty autem od sebe.

Německý dokumentární štáb zorganizoval jejich „náhodné“ setkání na Hungtington Beach v Kalifornii. „Vrátil jsem se z pekla na světlo. Za to jsem mu neskonale vděčný,“ řekl Kaufman. I Gillespie zavzpomínal na okamžiky, kdy osvobozoval s ostatními vojáky koncentrační tábor v Dachau. „Byl to nejhlubší zážitek mého života, byl to naprostý šok. Navždy to změnilo můj život. Nikdo z nás, kdo jsme tam byli, to nemohl pochopit. Vyrostl jsem v Kalifornii, v nadbytku všeho. Nechápal jsem, jak může někdo někoho nechat hladovět nebo ho prostě nechat zemřít. Stále znovu a znovu jsem se sám sebe ptal, jak je něco takového možné. A v tu chvíli jsem pociťoval také neuvěřitelný vztek,“ popsal své dojmy Gillespie.

Ten se také Kaufmana zeptal, jak peklo dokázal přežít. „Nosili jsme denně padesátikilové pytle s cementem. Kdo to nezvládl, toho okamžitě zastřelili. To mě proměnilo ve zvíře. A jako každé zvíře jsem chtěl hlavně přežít. Jakkoliv, ale přežít,“ řekl Kaufman. Každý den když usínal u okna, měl možnost vidět zelenou trávu za oknem. Možná i to mu pomohlo překonat muka koncentračního tábora.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu