válkaČeskoslovenskoobjevy

Dohady o tom, jak zemřel slavný Bruce Lee, neberou konce

Dohady o tom, jak zemřel slavný Bruce Lee, neberou konce
Zdroj: allthatisinteresting.com

Když se Bruce Lee 20. července roku 1973 probudil, byl aktivním zdravým dvaatřicetiletým mužem. Strávil den schůzkami s producenty, pak zajel ke své přítelkyni. Na konci dne ležel mrtvý Bruce Lee na podlaze bytu a svět se ptal, jak je to možné?

Tomáš Chalupa 7. června 2019

Abychom se dostali ke kořenům Leeho smrti, musíme se přesunout v čase o dva měsíce dříve. Už 10. května byl převezen do nemocnice kvůli velkým bolestem hlavy. Tam mu lékaři odhalili otok mozku. Věc ale nebyla závažná, druhý den šel Lee domů a cítil se údajně mnohem lépe.

Začal zase tvrdě trénovat a jíst svou oblíbenou dietu skládající se jen ze zeleniny, rýže a ryb. Až do onoho 20. července se zdál být fit, jen si občas stěžoval na bolesti hlavy. Ale nebylo to nic, co by vypadalo nějak nebezpečně.

Onen den byl Lee doslova v jednom kole. Nacházel se v Hongkongu, měl zde schůzku s producentem Raymondem Chowem a jeho týmem. Lee byl údajně plný entuziasmu a bavili se o natáčení nového filmu a akčních scénách. Také jich mnoho předvedl, přestože venku bylo velké horko. Pak odjel do bytu své přítelkyně herečky Betty Tin Pei.

V jejím bytě setrval několik hodin a pak měli společně odjet na další schůzku s Chowem. Těsně před odchodem z bytu si Lee začal stěžovat na bolesti hlavy. Pei mu dala lék na bolest hlavy a poté, co jej Lee snědl, si šel lehnout. Pei odešla do restaurace sama a společně s producentem tam čekali na Leeho. Když uběhlo několik hodin, vrátila se Pei zpět do pokoje. Lee ležel na posteli a nejevil známky života. Pei informovala Chowa a společně pak zavolali doktora. Ten přivolal záchranku, ale než přijela, herec byl mrtev.

Závěr lékařů po pitvě zněl jasně. Za jeho smrt mohl mozkový edém a částečně také alergická reakce na prášek, který si vzal na bolest hlavy. Tyto důvody také byly uvedeny v oficiální zprávě koronera. Tyto závěry se zdály být jasné a nezvratné, přesto se začaly objevovat početné konspirační teorie. Mluvilo se o všem možném. Leeho přítel nezničitelný Chuck Norris spekuloval, že za jeho smrt mohly nejrůznější svalové relaxanty a další přípravky, které údajně Lee bral. Co všechno vlastně bral, nikdo neví.

Jiné spekulace mluvily o tom, že se v pokoji oddával hrátkám s prostitutkou. Možná vzal nějaká silná afrodiziaka. Ztratil kontrolu sám nad sebou a začal se chovat agresivně. Prostituka jej pak zabila v sebeobraně a celá věc se ututlala.

Jiní vinili z jeho smrti Pei, která mu dala zřejmě osudový lék. Prý jej jednoduše otrávila. Mluvilo se také o všech možných mafiích – italské, čínské i americké.

Zjevně nepravdivé spekulace sice utichly, ale pak se stalo něco, co je znovu rozvířilo. Leeho syn se totiž vydal na stejnou dráhu jako jeho otec a začal natáčet akční filmy plné bojových umění. Při natáčení filmu Vrána byl omylem zastřelen. Pistoli, která měla být jen atrapa, někdo omylem nabil ostrým nábojem. Brandon Bruce Lee byl mrtev a opět se začalo mluvit o spiknutí a kletbě, která postihla celý rod Leeů. Úřady sice cizí úmyslné zavinění vyloučily, ale to konspirátory nijak neuklidnilo. Syn i otec jsou pohřbeni vedle sebe a pro mnohé fanoušky nejsou okolnosti jejich smrti dodnes zcela objasněny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu