Místo posledního odpočinku Johna Nielsena bylo konečně nalezeno

Místo posledního odpočinku Johna Nielsena bylo konečně nalezeno | zdroj: theherald.com


Dobrovolní hledači našli bezejmenný hrob zmizelého vojáka z první světové války a informovali jeho pravnuka

TÉMATA: 1 světová válka | vojáci

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 08. 2015 | 11:15

Australský vojín John Nielson byl vtažen, stejně jako miliony dalších mladých mužů, do víru první světové války. V krvavé bitvě u Passchendaele byl raněn, odvezen do vojenské nemocnice a pak už o něm nikdy nikdo neslyšel. Nedávno našla skupina hledačů jeho hrob a informovala příbuzné.

Nielsonovi rodiče měli velmi málo informací o tom, co se s jejich synem stalo. Dostali úřední telegram, kde byl jejich syn považován za zabitého v akci. Neexistoval ale žádný záznam o tom, kde leží nebo jak zemřel. Bojoval v bitvě u Passchendaele v Belgii v roce 1917. Byl zasažen střepinami a odvezen do nemocnice. Tam jeho stopa končí.

Rodina nedostala ani jeho ostatky, ani se nedozvěděla, kde jejich syn leží. Celá desetiletí se nad rodinou Nielsonových vznášela otázka, kde jejich syn skončil. Nedávno zavolal Waynu Nielsonovi jistý Dennis Frank, ředitel spolku dobrovolníků Fallen Diggers Incorporated, kteří se zabývají hledáním ostatků vojáků. „Máme hrob vašeho pradědy,“ řekl mu. Leží v neoznačeném hrobě na hřbitově Birr Cross v Belgii. Zemřel 10. října 1917. Záznamy odpovídají záznamům o padlých australských vojácích z toho dne. „Slyšel jsem o Johnovi, že zemřel v první světové válce, ale nic dalšího,“ říká Wayne Nielsen. Teď mu Fallen Diggers přinesli mnoho informací o životě jeho pradědečka.

„Nemohli jsme to zjistit dříve, protože jsme dlouho neměli přístup k informacím z archivů. John byl jedním z těch lehčích případů, na kterých jsme pracovali,“ vysvětluje Dennis Frank s tím, že ročně se jim podaří najít a identifikovat těla čtyř vojáků. „Je to vážně hodně emotivní okamžik, když poprvé zavoláte nějaké rodině a řeknete jim, že víte, kde leží jejich příbuzný,“ dodává Frank.

Bezejmenný hrob bude v září slavnostně změněn na hrob vojína Nielsena. „Zavolal jsem celou širokou rodinu. Nielsonové se sjedou z celého světa, aby tam byli,“ prozradil Nielsen. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 08. 2015 | 11:15

Zavří­t reklamu