válkaČeskoslovenskoobjevy

Dobrodruzi chtěli bez jídla a oblečení vydržet tři týdny v džungli. Málem nepřežili

Dobrodruzi chtěli bez jídla a oblečení vydržet tři týdny v džungli. Málem nepřežili
Zdroj: mirror.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Dokáže člověk přežít uprostřed nemilosrdné džungle? To se rozhodli zjistit dva mladí Britové. Kvůli vážné komplikaci museli ale experiment po šestnácti dnech přerušit.

Simona Knotkova 10. dubna 2019

Daniel Olifi (26) a James Moynihan (27) se rozhodli podniknout odvážnou výzvu. Jen s minimem pomůcek, žádným jídlem a oblečením se vydali do deštného pralesa v malajském Kuantanu. Zde chtěli přečkat minimálně tři týdny. Nakonec museli ale experiment ukončit o pět dní dřív. Každý den pro ně skýtal množství překážek, ať už to byl boj se všudypřítomnými komáry, nízkými teplotami, plazem nebo nedostatkem jídla.

„Místy to bylo opravdu děsivé,“ vzpomíná Daniel. „Chodili jsme spát s vědomím, že nám do přístřešku možná vleze had a ráno se už neprobudíme. Na hada můžete taky kdykoliv šlápnout, aniž byste to věděli, nebo vám hrozí podchlazení. Uvědomujete si: ‚Sakra! Přesně takhle umírají všichni ti idioti v divočině, které pak už nikdo nenajde.'“

Jejich strava se smrskla na bobule a hmyz, což způsobilo úbytek svalové hmoty. Dohromady přišli za šestnáct dní o dvacet kilo.

Nakonec to ale nebyl ani hlad, ani neustálé útoky hmyzu, co je donutilo pobyt v džungli přerušit. Když jednoho dne řezali velké listy, které je měli ochránit před bouřkou, Daniel spadl a poranil se o mačetu. Ránu se pokusil utěsnit lepidlem, ale ani to nezabránilo nákaze bakterií. Na další den se poranění zhoršilo a začalo zapáchat shnilým masem. Dvojice se proto rozhodla svůj pobyt předčasně ukončit.

I přes to, že experiment byl daleko těžší, než počítali, a málem je stál život, ničeho nelitují. „Každý bude někdy čelit otázce života a smrti, ale normálně si to nemůžete naplánovat. Většina lidí by takovým situacím ani nečelila dobrovolně. Já to udělal a byl to ten nejvíce uspokojující hazard, který jsem kdy podstoupil, protože teď můžu říct, že jsem zažil, jaké to je skutečně žít,“ říká James.

Daniel dodává: „Chtěli jsme udělat něco inspirujícího a epického, něco, co můžete udělat jenom jednou za život. Žijete jenom jednou, takže byste měli zkusit cokoliv, co je možné. Chtěli jsme ukázat, že každý může posunout své hranice.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu