Peter Freuchen vedle své třetí ženy Dagmar Cohnové ve svém kabátu z kožešiny ledního medvěda.

Peter Freuchen vedle své třetí ženy Dagmar Cohnové ve svém kabátu z kožešiny ledního medvěda. | zdroj: allthatisinteresting.com


Dobrodruh Peter Freuchen byl nejzajímavější muž na světě

TÉMATA: dobrodruzi | cestovatelé | polárníci | dánsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 10. 2019 | 10:00

Peter Freuchen toho prožil tolik, že se to až zdá neuvěřitelné. Unikl z ledové propasti bez vybavení pouze s holýma rukama, vyhrál obrovský balík peněz v soutěži, unikl i nacistům z cely smrti … Ne nadarmo se o něm říkalo, že je to nejzajímavější muž světa.

Freuchen se narodil v Dánsku v roce 1886. Jeho otec byl obchodník a nechtěl nic jiného, než aby jeho syn žil spokojeným, zabezpečeným životem. Jenže přesně toho se neměl nikdy dočkat. Peter sice začal studovat medicínu na univerzitě v Kodani, ale velmi rychle zjistil, že pobyt v univerzitních lavicích mu nesvědčí a že život se odehrává někde tam venku.

Vykašlal se tedy na studia a dal se na dráhu cestovatele a objevitele. Se svým kamarádem Knudem Rasmussenem se v roce 1906 vypravil lodí z Grónska na sever. Pluli tak daleko, jak to jen šlo, a když už to nešlo, přesedli z lodi na psí spřežení a na saních putovali na sever dalších 600 mil. Při této první polární expedici se setkali s Inuity, naučili se jejich jazyk a doprovázeli je na loveckých výpravách. Lovil s nimi tuleně a mrože, ale díky své statné, až obří postavě se nezalekl ani ledního medvěda. A brzy tak měl z kožešiny jednoho z nich zimní kabát.

S Rasmussenem založili na Mysu York v Grónsku obchodní stanici pojmenovanou Thule. Odtud pak Freuchen podnikal své četné další expedice, ale také poskytoval zázemí jiným cestovatelům a polárním průzkumníkům. Neúnavně také šířil inuitskou kulturu a jazyk. Při jedné z expedic přes Grónsko byl Freuchen zastižen prudkou bouří. Snažil se schovat pod sáně, ale zanedlouho byl doslova pohřben pod hromadami sněhu. Ten navíc neskutečně rychle mrzl a stával se tak z něj pevný led. V těch dobách s sebou nenosil žádné cepíny nebo jiné náčiní, které by mu v takové chvíli pomohlo. Vyhrabal se ven z ledu za pomoci primitivního tesáku, který si vytvořil z vlastních zmrzlých výkalů. Neuvěřitelná historka, která však má ještě šílenější pokračování. Když se totiž dostal do tábora, zjistil, že omrzlé prsty na nohou zasáhla gangréna. Své prsty si proto sám odřezal bez anestezie. Místo nich si pak ke znecitlivělé noze připevnil kolíky.

 Dlouhá léta strávil Freuchen v Thule v Grónsku, kde žil s tamními Eskymáky.

Po této děsivé události se vrátil do Dánska, kde se přidal k sociálním demokratům a začal psát pro magazín Politiken. Napsal několik knih, podle jedné byl natočen film Eskimo, oceněný Oscarem. Za druhé světové války začala další etapa jeho dramatického života. Už před válkou bytostně nesnášel jakoukoliv diskriminaci nebo rasismus. Kdykoliv slyšel, jak někdo uráží Židy, postavil se se svou obří postavou a prohlásil, že je Žid. Nikdo si pak nedovolil už ani pípnout. Samozřejmě také vstoupil do odboje proti nacistům, kteří okupovali jeho zemi.

Údajně na rozkaz samotného Hitlera byl nakonec zatčen a uvězněn ve Francii. Dostal trest smrti, který měl být co nejdříve vykonán. Ale na to Freuchen nečekal a nacistům uprchl a ukryl se ve Švédsku. Tam potkal svou třetí ženu Dagmar Cohnovou, se kterou se oženil a odjel do New Yorku. Cohnová tam pracovala jako ilustrátorka pro magazín Vogue.

Tam oba žili klidným životem, přerušený jen výhrou v televizní show, ve které Freuchen vyhrál 68 tisíc dolarů. Freuchen dopsal svou sedmou knihu "Kniha sedmi moří" a nedlouho poté, v roce 1957, zemřel na Aljašce ve věku 71 let. Jeho popel byl rozptýlen na hoře Thule. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 10. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu