válkaČeskoslovenskoobjevy

Do žil jim vstříkl rtuť a proměnil jejich krev v kov. Modely oběhové soustavy provází děsivá legenda

Do žil jim vstříkl rtuť a proměnil jejich krev v kov. Modely oběhové soustavy provází děsivá legenda
Zdroj: atlasobscura.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

V neapolském muzeu umění narazíte na dvojici figur, které dokonale reprodukují lidský oběhový systém. Dříve se věřilo, že takzvané "anatomické mašiny" vznikly jako důsledek hrůzného alchymistického experimentu. Věda však tento mýtus vyvrátila.

Simona Knotkova 25. srpna 2020

Princ ze Sansevera, všestranný vynálezce a svobodný zednář Raimondo di Sangro, prý na svých sluzích jednou provedl děsivý experiment. Ještě zaživa jim do žil vstříkl látku podobnou rtuti, která proměnila jejich krev v kov. Taková byla legenda objasňující původ dvojice figur, takzvaných anatomických mašin, které do posledních detailů reprodukují lidský oběhový systém. Tento mýtus podporovali v 18. století dokonce někteří odborníci. Jak už to ale bývá, pravda je mnohem méně divočejší.

Praotcem modelů je skutečně di Sandro, který ovšem neobětoval své poddané, ale kolem roku 1763 zadal zakázku anatomu z Palerma Giuseppe Salernovi. Tomu jako podklad posloužily skutečné lidské kostry (mužská a ženská), na kterých z drátů, vosku a látky složil model oběhové soustavy. Dvojici navíc doplňoval lidský plod s placentou, který byl ale v 90. letech ukraden. Nenarozené dítě mělo patřit ženě, která podle zranění na pánevní kosti pravděpodobně zemřela během porodu.

Oběma figurami se v roce 2008 zabývali výzkumníci z University College London, kteří potvrdili lidský původ koster a analyzovali materiál, který byl použitý k výrobě věrohodných cév. Definitivně tak vyvrátili hororovou legendu. Navíc zjistili, že oběhová soustava nebyla tak dokonale sestrojena, jak se mohlo na první pohled zdát, a ve skutečném lidském těle by nefungovala. To bylo ale zase popřeno v roce 2014 během dalšího anatomického rozboru, tentokrát doktory z neapolské nemocnice Ospedale San Gennaro. Ti sice uznali, že k chybě v konstrukci skutečně došlo, ale podle jejich závěrů byla stále slučitelná se životem. Také vyzdvihli zhotovení srdečních cév, které bylo i přes tehdejší medicínské nedostatky velmi precizní.

Anatomické mašiny najdete vystavené v Museo Cappella Sansevero v Neapoli, v bývalé kapli, kterou Raimondo di Sangro nechal přestavit na muzeum.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu