Každého nově příchozího vítají ženy z Umoja zpěvem a tancem. Mužům tu ale nedovolí trvale zůstat.

Každého nově příchozího vítají ženy z Umoja zpěvem a tancem. Mužům tu ale nedovolí trvale zůstat. | zdroj: theguardian.com


Do vesnice Umoja mají muži vstup přísně zakázán. Starostce proto vyhrožují zastřelením

TÉMATA: afrika | ženská práva | sexuální znásilnění

user-avatar

Markéta Oderská

15. 11. 2015 | 11:00

Jenom ženy mají dovoleno vstoupit do vesnice Umoja v africké Keni. Mužům tam je vstup přísně zakázán. Vesnice, kde žijí jen ženy se svými dětmi, letos slaví své 25. narozeniny. Její obyvatelky však stále čelí hrozbám a výhrůžkám mužů, před kterými utekly.

Vesnici v roce 1990 založila tehdy 28letá Rebecca Lolosoli a dodnes ji vede. Usadila se v ní se 14 staršími ženami, které byly v minulosti znásilněny britskými vojáky. Když se něco takového ve zdejším kraji ženě přihodí, žádný z mužů už ji nechce.

Zakladatelka a současná starostka vesnice Rebecca Lolosoli

Vesnice se postupně rozrůstala, dnes tu žije 50 žen s 220 dětmi. Našly tu útočiště před nechtěným manželstvím se staršími muži, mrzačením genitálií, domácím násilím a znásilňováním – tedy vším, co je v kultuře Samburu, která je silně patriarchální, běžnou a akceptovanou normou. V Umoja mohou konečně žít beze strachu z násilí a diskriminace. „Předtím je muži ovládali, tady ale nemají žádnou šanci,“ říká jedna ze starších obyvatelek vesnice jménem Seita. „Ženy v Umoja mají svobodu,“ zdůrazňuje. „Byla jsem šťastná od prvního okamžiku, co jsem sem přijela. Dali mi kozu. Dostala jsem vodu. Začala jsem se konečně cítit bezpečně,“ vyprávěla Seita pro deník The Gardien. 

68letá Seita Lengima, kterou v mládí znásilnili britští vojáci a ona se kvůli tomu nikdy neprovdala.ona

Muži se s odchodem žen nesmířili

Nezávislost žen se samozřejmě stala trnem v oku všem mužům z okolních vesnic. Tvrdili, že ženy by neměly vlastnit žádnou půdu. Někteří se dokonce pokusili založit konkurenční ves v sousedství, ale neuspěli. Také se pokusili odstranit Rebeccu Lolosoli, která podle nich byla hlavní strůjkyní celé vzpoury. Napadli ji a zbili tak, že skončila v nemocnici. Vyhrožovali jí i zabitím. Protože v Samburu není rozvod legální, naléhali na úřady, aby zasáhly a umožnily jim získat své manželky nazpět.

Přesto si ženy z Umoja svoji svobodu uhájily. Rebecca Lolosoli se nenechala zastrašit a v roce 2010 získala cenu Globálního lídra od organizace Vital Voices. Promluvila i na půdě OSN. Spolu s dalšími členkami své komunity vzdělává ženy z jiných vesnic v otázce ženských práv a genderové rovnosti a učí je, jak předcházet násilí. Na rozdíl od jiných komunit, kde děti už od 6 až 7 let musí chodit na pastvu, se mládež v Umoja učí číst, psát, počítat a dalším základním znalostem. 

China Laprodati s dítětem na klíně prodává turistům své šperky.

Úplně bez mužů to nejde

Na sebe si ženy z Umoja vydělávají hlavně prodejem tradičních korálků, které zhotovují. Rovněž provozují kemp, vzdálený asi kilometr od vesnice, kde bivakují návštěvníci Národní rezervace Samburu. Od turistů ženy vybírají mírné vstupné, chtějí-li si prohlédnout jejich vesnici. Tyto příjmy jim stačí ke skromnému živobytí. Muže si najímají k pasení dobytka, na stavbu plotu z trnitého křoví a jiné druhy těžší manuální práce. Žádnému však nedovolí se ve vsi usadit. Přesto je s podivem, kolik tu pobíhá dětí. „Muži se nám pořád líbí,“ naznačuje s potutelným úsměvem jedna z mladších žen. „I když s nimi nežijeme, děti potřebujeme,“ vysvětluje. Mít děti za svobodna se v Samburu sice nenosí, ale ještě horší je zůstat bezdětnou. „Bez dětí jsme nic,“ říká matka pěti dětí, z nichž každé má s jiným otcem.

Když na to přijde řeč v sousední vsi, všichni muž se smějí. „Myslí si, že žijí bez mužů, ale to je nemožné,“ říká za všechny jeden stařec a na znamení důležitosti svých slov udeří holí do země. „Mnoho z nich otěhotní, protože se s muži potkávají ve městech, nechají se svést, muži pak za nimi v noci chodí do chýší, ale tajně, aby to nikdo jiný neviděl,“ líčí starý muž. Zkrátka ženy z Umoja se bez mužů tak docela neobejdou, ale už jim nedovolí, aby s nimi zacházeli jak se svým majetkem.

 

user-avatar

Markéta Oderská

15. 11. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu