válkaČeskoslovenskoobjevy

Do vesmíru odcestoval jako občan Sovětského svazu. Když se vrátil, jeho vlast už neexistovala

Do vesmíru odcestoval jako občan Sovětského svazu. Když se vrátil, jeho vlast už neexistovala
Zdroj: thevintagenews.com

Kosmonauti tráví ve vesmíru mnoho času a po návratu na zem často čelí množství změn. Taková, jakou na začátku 90. let zažil Sergej Krikaljov, je ale naprosto ojedinělá.

Simona Knotkova 6. března 2019

Sergej Krikaljov (1958) patří k rekordmanům, co se týče délky pobytu ve vesmíru. Po Gennadiju Padalkovi a Jurijovi Malenčenku je s celkovými 803 dny, 9 hodinami a 39 minutami třetím člověkem, který pobyl nejdéle mimo Zemi. Za svůj život se do vesmíru podíval celkem osmkrát. Nejpozoruhodnější byl druhý let, který s ním v Sojuzu TM-12 absolvoval také Anatolij Arcebarskij a Helen Sharmanová.

Cesta započala 18. května 1991 a jejím cílem byla sovětská stanice Mir. Krikaljov společně s Arcebarským na stanici vystoupili a Sharmanová pokračovala v letu zpátky na zem s posádkou z Miru. Po pobytu na Miru se měl Krikaljov vrátit domů na palubě kosmické lodi Sojuz TM-13. Jeho návrat musel být ale odložen. Stát, který ho do vesmíru vyslal, totiž už neexistoval; 26. prosince 1991 Sovětský svaz definitivně zanikl. V ten moment se stal Krikaljov vlastně posledním sovětským občanem.

Původně pětiměsíční mise se nakonec protáhla na deset měsíců, protože nebyly finanční prostředky na návrat kosmonauta do jeho vlasti. Po 311 dnech a 20 hodinách byl 25. března 1992 Krikaljov konečně doma.

Po příletu mu reportér položil otázku: „Když jste odlétal, Sovětský svaz stále existoval, teď je to Rusko. Zemi ovládal Gorbačov, zatímco teď je to Jelcin. Dokonce i vaše rodné město už není Leningradem, ale Petrohradem. Která z těchto změn na vás nejvíce zapůsobila? Která vás nejvíce překvapila?“

Kosmonaut politickou situaci ale vůbec neřešil a k překvapení novináře se spíše zamyslel nad fascinující proměnou ročních období: „Co mě nejvíc překvapilo? Tak především to, že Země byla tmavá, a teď je bílá. Přišla zima, a předtím bylo léto. Teď všechno zase začíná kvést. To je ta nejpůsobivější změna, kterou vidíte z vesmíru.“

Ještě téhož roku byl oceněn Řádem družby národů a Hrdinou Ruské federace. V roce 2007 s vesmírnými lety oficiálně skončil a dnes působí jako videceprezident RKK Eněrgija.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu