válkaČeskoslovenskoobjevy

Do poslední chvíle odmítal svou vinu. Nejvyšší souzený představitel SS Ernst Kaltenbrunner se trestu smrti nevyhnul

Do poslední chvíle odmítal svou vinu. Nejvyšší souzený představitel SS Ernst Kaltenbrunner se trestu smrti nevyhnul
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Během Norimberského procesu mu média nevěnovala takovou pozornost jako třeba Göringovi nebo Hessovi. Mezi 24 odsouzenými muži se přitom mohl "pyšnit" nejvyšším esesáckým titulem. Jako jednoho z hlavních strůjců holocaustu ho neminul trest smrti.

Simona Knotkova 8. listopadu 2019

Ernst Kaltenbrunner se narodil 4. října 1903 v rakouském městě Ried im Innkreis. Už odmala byl veden k nacionalistickému cítění a byl prý dokonce v kontaktu s Adolfem Hitlerem. Jeho kamarádem byl jeden z budoucích organizátorů holocaustu Adolf Eichmann.

Kaltenbrunner studoval na univerzitě ve Štýrském Hradci, po jejímž dokončení začal vykonávat právnickou praxi. Politicky činným se stal v roce 1930, kdy nastoupil do NSDAP. V letech 1934 a 1935 si krátce pobyl ve vězení, kam se dostal za spoluúčast na vraždě Engelberta Dollfuße a později za velezradu. Po propuštění byl dosazen do čela rakouské SS. Odtud byl už jenom krok mezi nejvlivnější německé představitele, kteří měli ovlivnit nejenom osud Německa, ale také celého světa.

Ernst Kaltenbrunner (vlevo) při prohlídce koncentračního tábora Mauthausen.

Ernst Kaltenbrunner (vlevo) při prohlídce koncentračního tábora Mauthausen.

Poté, co byl 4. června 1942 spáchán atentát na Reinharda Heydricha, převzal Kaltenbrunner funkci velitele RSHA, úřadu, který pod sebou sdružoval gestapo, bezpečnostní policii a kriminální policii. Na této pozici se Kaltenbrunner podílel na konečném řešení židovské otázky. Jeho přičiněním se zvýšilo také trestní stíhání homosexuálů, které on sám nenáviděl. Ministru spravedlnosti dokonce předložil návrh na povinné kastrování všech gayů.

Během tříletého působení v nejvyšším esesáckém úřadu si Kaltenbrunner vybudoval silnou pozici mezi nacistickými pohlaváry. Jeho průbojné a neohrožené vystupování mu však přineslo i spoustu nepřátel. Skoro dva metry na výšku, zjizvená tvář jako památka na šermířský souboj i náklonnost samotného Führera – i to byly aspekty, které přidávaly na jeho impozantním vzezření a způsobily, že mu se mu velká část protivníků, a to i z řad nadřízených, raději vyhýbala.

Před prvním slyšením Ernst Kaltenbrunner utrpěl krvácení do mozku. K soudu byl převezen na vozíku.

Před prvním slyšením Ernst Kaltenbrunner utrpěl krvácení do mozku. K soudu byl převezen na vozíku.

Spravedlnost se mu ale nevyhnula a po konci války skončil také on na lavici obžalovaných v Norimberském procesu. Během soudního řízení neustále opakoval, že je nevinný. „Mluví se o mně jako o druhém Himmlerovi. Nejsem jím. Dokumenty ze mě udělaly kriminálníka. Nikdy jsem nikoho nezabil,“ sdělil psychiatrovi Leonu Goldensohnovi, který během procesu dohlížel na souzené nacisty.

I přes existenci fotografií z návštěvy koncentračního tábora rovněž odmítal spoluúčast na holocaustu. Přiznal jediné, a to podporu Německa v boji proti rostoucí sovětské invazi. 30. září 1946 ho vojenský tribunál uznal vinným z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. O šestnáct dní později byl popraven oběšením. Jeho poslední slova zněla: „Své německé spoluobčany a svou vlast jsem miloval celým srdcem. Plnil jsem své povinnosti podle zákonů svého lidu a je mi líto, že mí lidé byli tentokrát vedeni muži, kteří nebyli vojáky, a že byly spáchány zločiny, o kterých jsem neměl žádné ponětí. Německo, hodně štěstí.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu