válkaČeskoslovenskoobjevy

Do módy se vrací spaní ve středověkých skříňových postelích

Do módy se vrací spaní ve středověkých skříňových postelích
Zdroj: thevintagenews.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Mohlo by se zdát, že v oblasti konstrukce postelí se už opravdu nedá nic vymyslet. Postel je prostě postel a vypadá po staletí stejně. Ale to je právě omyl. Před stovkami let byly oblíbené krabicové či skříňové postele, ve kterých byl člověk zcela uzavřen. A tento středověký vynález se zase vrací do módy.

Tomáš Chalupa 2. března 2019

Konkrétně jde o 600 let starý vynález pocházející z Bretaně, nazývaný francouzsky Lit clos. Dřevěná postel připomínající spíše skříň nebo almaru se dá uzavřít, a člověk je tak při spaní zcela sám a nerušen vnějšími vlivy. Postele bývaly zdobeny ornamenty a spaní v nich byl prý velký luxus. Také si je zdaleka nemohl dovolit každý.

Postele byly většinou zvýšené, takže se do nich vcházelo po stupínku nebo desce. Pod postelí tak vznikl prostor, který sloužil jako úložný prostor pro povlečení a peřiny.

Skříňová postel sice byla původně vynalezena v Bretoňsku, ale oblíbili si ji lidé také ve Skandinávii, Skotsku, Nizozemsku nebo Rakousku. Obliba spočívala v několika faktorech. Tím hlavním bylo, že nabízela soukromí v situaci, kdy celé početné rodiny spaly v jedné místnosti. Skříňové postele se také rychle zahřívaly a udržovaly teplo, pokud v nich člověk spal. I teplo byla ve středověku velmi žádaná komodita, zejména v zimních měsících nebylo možné celé noci topit v kamnech, a lidské teplo tak bylo třeba udržet. Do postelí se dávaly děti, protože tam byly v bezpečí před nejrůznějšími predátory, zejména divokými psy či vlky.

V Nizozemsku měla postel specifikum v tom, že v ní často spala pohromadě celá rodina. Jinak v této posteli běžně spali dva dospělí. Tento typ postele se objevil například i v románu Emily Brontëové „Na větrné hůrce“. Ve 20. století pochopitelně většina důvodů, proč si takovou postel pořídit, zmizela a stejně tak se vytratila i jejich obliba. Ta se ale podle všeho zase vrací.

Existuje několik designových studií, které tuto postel nabízejí, a zájem o ně je prý stále větší zejména ve skandinávských zemích. Samozřejmě jde o moderněji pojaté designy, ale stále jsou to postele z dubového dřeva. Skandinávci si na dřevo a kvalitní design potrpí, navíc jde o spaní zdravé a pohodlné. V českých zemích ve středověku tyto postele příliš rozšířené nebyly, je tedy otázkou, zda by tento koncept na našem trhu uspěl.

Další články

Zavří­t reklamu