válkaČeskoslovenskoobjevy

Do Louvru se vrátilo brnění ukradené před čtyřiceti lety

Do Louvru se vrátilo brnění ukradené před čtyřiceti lety
Zdroj: profimedia.com

Helma a kyrys ze 16. století se vrátily do Louvru čtyřicet let poté, co byly odcizeny. V roce 1986 je ukradli neznámí pachatelé z pařížského muzea. Že se někdy znovu vrátí na své místo, to nikdo nečekal.

Tomáš Chalupa 18. března 2021

Renesanční kyrys s helmou pocházející z období mezi lety 1560–1580 měl hodnotu asi půl milionu euro. Nejen pro svou historickou autentičnost, ale také pro to, že byl zdoben zlatem a stříbrem.

V lednu si expert na vojenské starožitnosti všiml kyrysu při aukci v Bordeaux, kam se vydal ve službách jistého nákupčího. Expert měl pochybnosti o původu nabízeného zboží, takže raději kontaktoval specialisty z policejního oddělení věnujícího se boji proti krádežím kulturních předmětů. Klasicky jde o různá umělecká díla, sochy, předměty z kostelů, muzeí a galerií, ale také z aukcí. Policisté vyhledali ve speciální databázi, že by mělo jít o předměty ukradené v Paříži. Louvru je v roce 1922 věnovala rodina Rotschildů. Krádež byla jedním z desítek tisíc případů, které byly v databázi zdokumentovány.

Thumbnail # Ukradený gumový kačer se vrátil do rodiny po pětileté cestě kolem světa
Mohlo by Vás zajímat:

Ukradený gumový kačer se vrátil do rodiny po pětileté cestě kolem světa

Zatím není jasné, jestli prodejce je nějak zapleten do krádeže předmětů, nebo zda je koupil v dobré víře od jiného překupníka. Každopádně v Louvru mají nyní velkou radost, že se jim jejich ztracený kyrys vrátil nepoškozený.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu