válkaČeskoslovenskoobjevy

Do lidského těla se vrací vymizelá kost. Lidem může působit potíže

Do lidského těla se vrací vymizelá kost. Lidem může působit potíže
Zdroj: telegraph.co.uk

Lékaři si o ní mysleli, že zanikla s evolucí, postupně se ale fabella vrací do lidského těla. A způsobuje v něm neplechu.

Simona Knotkova 18. července 2019

Fabbela je malá kůstka v koleně vyskytující se nad stehenní kostí. Lékaři se domnívali, že s evolucí z lidského těla zmizela. Medicína se jí z toho důvodu ani nikdy pořádně nezabývala.

„Nevíme, k čemu fabella slouží, nikdo se tím ještě nezabýval! Je to sezamská kost, což znamená, že roste ve šlaše. Pro příklad – největší sezamskou kostí v lidském těle je kolenní čéška. Fabella může buď jako ostatní sezamské kosti snižovat napětí ve šlaše, přemísťovat síly ve svalu nebo podobně jako kolenní čéška zvyšovat mechanickou sílu tohoto svalu,“ vysvětluje doktor Michael Berthaume, vedoucí studie vypracované Královskou univerzitou v Londýně.

Nejstarší záznamy mluvící o výskytu fabelly v kostře pochází z roku 1875. Tehdy ji vlastnilo cca 17,9 % populace. Od té doby počet klesl a v roce 1918 to bylo už pouhých 11 %. Kost ale přestala evolučně mizet, naopak. Badatelé srovnali sesbírané rentgeny a lékařské záznamy o 21 tisíc kolenech z 27 zemí světa a zjistili, že do roku 2018 se toto číslo zvýšilo na 39 %, což je třikrát víc než před sto lety. A počet bude pravděpodobně ještě narůstat.

Výskyt fabelly bývá přitom často spojen s bolestivým zánětem kloubou – artritidou. Není jasné, zda je to právě tato kůstka, která nemoc způsobuje. Sama o sobě však způsobuje bolest a tělesný diskomfort.

„Učíme se, že lidská kostra obsahuje 206 kostí, ale naše studie toto číslo zpochybňuje. Fabella je kost, která nemá žádnou zjevnou funkci a některým lidem způsobuje bolest a nepohodlí, což může vést k jejímu odstranění. Možná tak fabellu brzy budeme brát jako takové slepé střevo kostry,“ říká Berthaume.

Za návratem fabelly podle něj může stát vydatnější a zdravější strava. „Dnešní průměrný člověk má přístup k lepší výživě, takže je vyšší a těžší. To znamená také delší holenní kosti a větší lýtkové svaly, tedy změny, které zvyšují tlak v koleni. To by mohlo vysvětlovat, proč je fabella teď častější než dříve.“

Další články

Zavří­t reklamu