válkaČeskoslovenskoobjevy

Do kin míří temný thriller Dítě 44 o ruském sériovém vrahu. Natáčel se v Česku, v Rusku ho zakázali

+ 1 fotka+ 2 fotky

Andrej Čikatilo byl sériový vrah, který měl na svědomí vraždy 53 dětí a žen. Film zachycuje pátrání po této lidské bestii v podání Toma Hardyho jako agenta tajné policie Lva Děmidova. Jeho zápas o spravedlnost ohrožuje pokrytectví celého systému, který tvrdí, že v socialistickém ráji zločin neexistuje.

Tomáš Chalupa 21. května 2015

Čikatilo byla lidská zrůda, dokonce kanibal, protože některé své oběti dokonce i jedl. Zabíjel, aby dosáhl sexuálního uspokojení. Jeho sadismus byl extrémní a dostal ho do panteonu nejhorších a nejbrutálnějších vrahů historie. Přestože po něm šli vyšetřovatelé, přálo mu štěstí. Skončil dokonce ve vězení, ale byl po pár měsících propuštěn. Sověti nehodlali dlouho připustit hypotézu, že by mohlo jít o sériového vraha. Podle socialistické ideologie k masovým vraždám docházelo jen ve zkaženém kapitalistickém západním světě. Zatkli, odsoudili a popravili ho až v roce 1994.

Proti Čikatilovi stojí Leo Děmidov, vyšetřovatel, který se však sám brzy dostává do konfliktu se systémem i svým kolegou, který se ho snaží zničit. Bojuje tak nejen o odhalení vraha, ale i se ztrátou iluzí a nakonec i o svůj vlastní život.

Temný příběh vznikl na motivy románu Toma Roba Smithe, který byl ihned po svém vydání roku 1998 nadšeně přijat kritikou i čtenáři, přeložen do 36 jazyků a stal se prvním dílem pozdější trilogie, v níž na Dítě číslo 44 navázal Agent 6 a Utajovaný projev. „Na detektivních příbězích a policejních vyšetřováních je skvělé, že ukazují zároveň i atmosféru společnosti, ve které se odehrávají,“ říká Smith. „Když chcete porozumět nějaké zemi, podívejte se, jak v ní pracuje policie,“ dodává Smith.

Kromě Toma Hardyho se ve filmu představí Noomi Rapace jako jeho manželka Raisa, Gary Oldman jako okresní policejní šéf Michali Něsterov a Joel Kinnaman v roli sadistického kolegy Děvidova Vasila.

Tom Rob Smith uvede speciální předpremiéru filmu Dítě číslo 44 v neděli 24. května ve velkém sále Městské knihovny v Praze. Projekce se zúčastní i čeští členové štábu, film se totiž natáčel v Praze a na dalších místech České republiky. V Praze dokonce zastavil provoz metra. Pro zajímavost dodejme, že v Rusku je promítání filmu zakázáno.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu