válkaČeskoslovenskoobjevy

Do kin míří snímek o nejstrašidelnějším domě světa. Winchester: Sídlo démonů slibuje pořádně děsivou podívanou

Co byste dělali, kdybyste zdědili obří jmění? Sara Winchester staví obří sídlo, které se má stát vězením pro všechny pomstychtivé duchy. Je totiž přesvědčená, že její rodinu, potomky slavného výrobce Olivera F. Winchestera, jehož pušky zabily tisíce lidí, stíhá kletba. Všudypřítomní démoni se ale s Winchestery stále snaží vyrovnat si účty... Jak to dopadne, uvidíte už od 1. března v českých kinech.

Simona Knotkova 1. března 2018

„Postava Sarah Winchester je zahalena tajemstvím. Za jejího života kolem její osoby vznikla legenda, mýtus jak kolem ní, tak kolem výstavby domu. Když byl postaven, ještě v jeho okolí vůbec nic nebylo. Dnes se nachází uprostřed hlavní nákupní třídy v San José. Tehdy tu ale byla jen neobdělaná půda a uprostřed ní stála tato pozoruhodná stavba. Vdova, která ji postupně budovala, byla věčně oděna v černé a lidé z městečka ji sotva zahlédli. Chránila si své soukromí, téměř nevycházela z domu. Je proto snadné pochopit, proč kolem její osoby vznikla určitá legenda. Nikdo už nezjistí, jestli je příběh o Sarah pravdivý. Nezůstaly žádné deníky. Jen informace z druhé ruky,“ vypráví Helen Mirren, představitelka hlavní role.

Skutečná Sarah Wincester a její herecká představitelka Helen Mirren

Skutečná Sarah Wincester a její herecká představitelka Helen Mirren

Režie a napsání scénáře se ujala dvojice australských bratrů Peter a Michael Spierigovi. Hororový žánr pro ně není nic nového. V minulosti už natočili filmy jako Svítání nebo Jigsaw. Vzniku filmu Winchester: Sídlo démonů předchází podle nich ten nejdivnější příběh, jaký kdy slyšeli, a celé natáčení proto brali jako jedinečnou životní příležitost. „Co je na příběhu domu, v němž straší duchové tak zvláštního? Je založen na skutečném člověku. A také na skutečném domě, který dodnes stojí. Skutečné situaci. Příběh, historka s přesahem do dnešní doby. Duchové strašili Sarah Winchester kvůli zbrani, která byla skutečně vynalezena. Tento film je o ženě, která existovala,“ říká Peter.

Oscarová herečka si práci s dvojčaty nemohla vynachválit. „Myslím, že pro práci v jakémkoliv týmu režisérů je třeba mít hluboké pochopení pro psychiku toho druhého, což je samozřejmě ještě silnější faktor v případě dvojčat. Bylo fascinující pozorovat, jak se to celé mezi nimi rozehraje. Jako byste mluvili s jedním člověkem, ale odpovídala vám dvoje ústa. Zároveň však každý z nich plní jinou roli.“

Foto z filmu

Foto z filmu

Kromě bohaté vdovy je zásadní postavou děje doktor Eric Price. Postavu více přibližuje jeho herecký představitel, osmačtyřicetiletý Jason Clark: „Je to psychiatr žijící v San Franciscu v roce 1906. Snaží se být průkopníkem ve svém oboru, pak ale ztratí velkou lásku svého života, za jejíž smrt je z části zodpovědný, a hodně se trápí. Je trochu ztracený a v nic moc už nevěří. Když dorazí do domu Winchesterů, uvidí velmi tajuplné místo. Byl najat, aby poskytl své služby, a představuje si, že to bude celé docela snadné a jasné. Pak ale spadne do králičí nory jako Alenka v říši divů. Přijede tam a nevěří v nadpřirozeno, ale nakonec pozná a bude dělat věci, o kterých si nikdy nemyslel, že jsou možné.“

Ve snímku se potkáme s množstvím duchů z různých dekád. Kovbojové, domorodci, texaští rangeři, konfederační vojáci, farmáři a jejich ženy nebo mexičtí dělníci – ti všichni našli smrt ve hlavni winchesterovky a chtějí se mstít. Kostýmní designérka Wendy Cork tak měla před sebou ambiciózní úkol vytvořit celou plejádu rozmanitých kostýmů. Nemenší výzvou bylo také pro produkčního návrháře Matta Putlanda vytvoření replik několika klíčových pokojů. Do dnešních dnů se totiž zachovala jen část původní stavby.

Foto z filmu

Foto z filmu

„Sarah Winchester postavila nejpropíranější a nejdražší panství, které bylo v roce 1906 na vrcholu své velikosti i slávy. Chtěli jsme zachovat její estetické cítění – okázalý přepych, který by přesně odpovídal jejímu vkusu. Když jsem dům spatřil poprvé, byl jsem rozsahem tohoto neuvěřitelného viktoriánského panství naprosto ohromen. To, co vás zasáhne nejvíce, není jeho extravagance nebo vrstevnatost, jsou to dispozice a smysl pro detail. Můžete téměř jasně sledovat, jak rostl a rostl, jak zcela pohltil původní statkářský dům. Strávil jsem v domě tři dny a prozkoumal každé dveře i komoru a stejně jsem se uvnitř nedokázal zorientovat. Je to jako králičí nora plná schodišť, chodeb, pokojů, předpokojů a verand. Opravdu pozoruhodný komplex,“ nešetří obdivem Putland.

Jak moc se tato pompéznost povedla filmařům převést na plátno, se v české premiéře dozvíme už 1. března. Trailer snímku si prohlédněte v přiložením videu. Více informací o sídle se můžete dozvědět v našem starším článku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu