válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh muže, který rozluštil nacistickou Enigmu: byl odsouzen za to, že je gay a sterilizován!

+ 3 fotky+ 4 fotky

Matematik, génius, luštitel kódů, ale také homosexuál, který se narodil ve špatné době. To byl Alan Turing, který svou inteligencí zachránil tisíce životů. Ten svůj nakonec raději sám ukončil, když musel nedobrovolně podstoupit léčbu homosexuality ženskými hormony.

Tomáš Chalupa 7. února 2015

Turing byl už ve třicátých letech věhlasný matematik a programátor, jakých měla Velká Británie velmi málo. S vypuknutím války přitom začali mít Britové zájem o služby všech, kteří by byli vhodní pro práci na dekódování německých šifer. Měli před sebou neřešitelný úkol – Enigmu.

Byl to mechanický stroj – přenosné kódovací zařízení. Skládalo se ze tří, později dokonce ze čtyř kotoučů na jedné ose. Kotouče se vybíraly ze sady 5 rotorů a byly pro každý den jiné. Než bylo možné napsat jediné písmeno, každý z rotorů změnil pozici. Rotory se denně měnily, měnilo se pořadí písmen na klávesnici, existovalo astronomické množství variant, jak napsat jednu zprávu. Nacisté byli přesvědčeni, že jejich šifrovací stroj je neporazitelný. Mnoho lidí ve Velké Británii také, vždyť luštitelé neměli k dispozici onen stroj, jen záplavu zcela nesrozumitelných zpráv, které zachycovali z éteru.

Britové proto v bývalém areálu na výrobu rádií Bletchley Park shromáždili společnost matematiků, analytiků, šachistů, lingvistů, prostě nejlepších mozků své země. Turing byl mezi nimi a byl ozdobou společnosti. Byl to právě on, kdo největší měrou přispěl k rozluštění kódu. Když mu řekli, že Enigmu nelze rozluštit, s jistotou sobě vlastní odpověděl: „Tak mě nechte se na to podívat, ať to víme jistě.“ Podílel se i na sestrojení prvního programovatelného počítače nazvaného Colossus. Právě ten měl pomoci rozbít německé kódy. Samozřejmě je dnes již známo, že také polským lamačům kódů se podařilo část Enigmy rozluštit, ale hlavní práce zbývala na lidi z Bletchley Park. Pracovali v naprostém utajení a za přísných bezpečnostních podmínek. Představa, že by se nacističtí agenti dostali mezi skupinu v Bletchley Park, Brity doslova děsila. Proto se o zásluhách Turinga i celé skupiny na prolomení kódů za války nikdo nedozvěděl. On sám o své práci také nikdy mluvit nesměl, a to ani po válce.

Jenže ani po válce vlast Turinga nijak neodměnila. Naopak, arogantní, asociální, nepřizpůsobivý a egocentrický Turing začal mít velké problémy. Když mu v roce 1952 vykradli byt, musel policistům přiznat, že je homosexuál a udržuje vztah s jedním mladíkem. Jenže homosexualita byla ve Velké Británii trestná. Turinga odsoudili za nemravné chování na jeden rok do vězení, nebo si mohl vybrat hormonální léčbu, což je v podstatě jiný název pro chemickou kastraci. Turing zvolil tuto možnost a lékaři do něj rok vpravovali ženské hormony. Turinga to změnilo fyzicky i psychicky. Prý si po roce léčby sám vyřízl tělísko, které mu do těla hormony vpravovalo. Přesto se nakonec rozhodl sám otrávit a snědl jablko napuštěné kyanidem. Spekulovalo se i o vraždě, ale sebevražda zoufalého muže, kterému narostly prsa a jeho geniální mozek procházel podivnými změnami, je nejpravděpodobnější vysvětlení.

Teprve dlouho po jeho smrti se mu dostalo ocenění za jeho přínos ve válce a také omluvy za drastickou léčbu. Premiér Gordon Brown se Turingovi jménem vlády omluvil a královna mu udělila milost. Nyní jde do kin film Kód Enigmy, který celý neuvěřitelný příběh geniálního matematika představuje světu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu