válkaČeskoslovenskoobjevy

Do kin jde nový velkofilm o atentátu na Heydricha SMRTIHLAV

Ve středu 7. června proběhne slavnostní premiéra filmu Smrtihlav v pražském kině Lucerna. Záštitu nad uvedením celovečerního filmu Smrtihlav do českých kin přijal ministr obrany České republiky Martin Stropnický.

Tomáš Chalupa 7. června 2017

Snímek francouzského režiséra Cédrica Jimenéze vznikl podle oceňované knihy HHhH a hlavní postavy příběhu v něm ztvárňují hollywoodské hvězdy Jason Clarke (Heydrich), Rosamund Pike (Lina Heydrich), Mia Wasikowska (Anna Nováková), Jack O´Connell (Jan Kubiš) a Jack Reynor (Josef Gabčík) či Stephen Graham (Heinrich Himmler). Film vznikl na základě oceňované knihy HHhH Francouze Laurenta Bineta, jejíž pojmenování znamená Himmlers Hirn heisst Heydrich, neboli Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich.

Film Smrtihlav pojednává o jednom z nejnebezpečnějších představitelů nacistického režimu a statečných mužích i ženách československého odboje, kteří se postarali o jeho likvidaci. Meteorický vzestup Reinharda Heydricha mezi nejvýše postavené nacistické důstojníky byl stejně neúprosný a nelítostný jako hrůzy, které způsobil obyvatelům Evropy v období před druhou světovou válkou i během ní.

S nacistickou ideologií ho seznámila manželka Lina, aristokratka, jež mu během vzestupu k moci stála věrně po boku. Heydrich se stal hlavním strůjcem takzvaného „Konečného řešení“ a zastavit ho se zdálo nemožné. Jenže malá skupinka bojovníků odboje, vycvičená v Británii a řízená exilovou vládou Československa, se s tím nechtěla jen tak smířit. Parašutisté vedení Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem odvážně zaútočili na Heydrichův vůz projíždějící ulicemi Prahy a smrtelně ho zranili. Díky jejich akci se Reinhard Heydrich stal nejvýše postaveným nacistickým důstojníkem zabitým během druhé světové války.

Na slavnostní uvedení filmu budeme zvát zástupce a členy Obce legionářské, Svazu bojovníků za svobodu, válečné veterány, zástupce Vojenského historického ústavu, historiky, pamětníky a rodinné příslušníky pamětníků, zástupce církví i politické zástupce,“ říká ředitel společnosti Bontonfilm Martin Palán.

Smrtihlav vstoupí do českých kin v době, kdy od atentátu na Heydricha a návazných událostí uplyne 75 let. Laurent Binet získal za knihu HHhH Goncourtovu cenu pro románovou prvotinu.

Další články

Zavří­t reklamu