Strakaté ovce by se měly stát národním zvířetem Izraele.

Strakaté ovce by se měly stát národním zvířetem Izraele. | zdroj: jpost.com


Do Izraele se vrátí po 2000 letech ovce, které choval patriarcha Jákob

TÉMATA: bible | starý zákon izrael | zvířata

user-avatar

Markéta Oderská

4. 03. 2016 | 08:10

Plemeno ovcí, které podle Bible choval starozákonní patriarcha Jákob, se po 2000 letech vrátí do své biblické vlasti – Izraele. Už rok se o to snaží Jenna a Gil Lewinští, kteří strakaté ovce chovají na své farmě v západní Kanadě. Převozu zvířat dosud bránily byrokratické překážky.

Podle Starého zákona dostal Jákob jako mzdu za svou práci stádo strakatých ovcí. Právě takové chovají na své farmě nedaleko Vancouveru manželé Lewinští. S jejich chovem začali poté, co jich pár dostali darem. O převoz 130 ovcí do Izraele usilují už rok. Jenna a Gil Lewinští

Izraelské ministerstvo zemědělství původně import neschvalovalo, protože nemá s Kanadou náležité smlouvy. Pomohl až izraelský velvyslanec v Kanadě Rafael Barak. Osobně navštívil farmu Lewinských, zrovna když na svět přicházela další ovce. Diplomat pak zprostředkoval jednání s izraelskou stranou a převoz ovcí "důrazně doporučil". "Je to dobrý nápad a řekli jsme si: ´Pomozme tomu´," sdělil mluvčí velvyslanectví Ejtan Weiss.

Podle Jenny Lewinské by se „Jákobovy ovce“ měly stát národním zvířetem židovského národa. V Izraeli tento druh ovcí už vyhynul. „Bude to velmi významná historická chvíle, až se tyto ovce vrátí po 2000 letech domů," prohlásila Lewinská. Na Golanské výšiny má 130 ovcí dorazit nejpozději do konce roku.  

Jákob, zvaný Izrael, je třetí praotec izraelského národa. Byl synem Izákovým a otcem dvanácti synů, z nichž povstalo dvanáct kmenů Izraele. Podle Tóry žil 147 let.

 

user-avatar

Markéta Oderská

4. 03. 2016 | 08:10

Zavří­t reklamu