válkaČeskoslovenskoobjevy

Do Havlova strýce se při návštěvě Prahy zamilovala slavná černošská tanečnice Josephine Bakerová

Do Havlova strýce se při návštěvě Prahy zamilovala slavná černošská tanečnice Josephine Bakerová
Zdroj: wikipedia commons/lucerna.cz

Spisovatel Ernest Hemingway o ní řekl, že ho vzrušuje jako žádná jiná žena na světě. Pirandello chtěl pro ni napsat hru, Picasso, jemuž pózovala, ji nazval 'novodobou Nefertiti'. Josephine Bakerová byla nositelkou mnoha dalších přívlastků – nádherný idol z hnědé oceli, černá perla, bronzová venuše, jazzová královna nebo kreolská bohyně. Jejímu sex-appealu podlehlo mnoho vlivných mužů své doby i bezpočet mladých žen. Zřejmě proto ji tak rozlítilo, že ji odmítl český filmový magnát Miloš Havel, do kterého se Bakerová při návštěvě Prahy zamilovala.

Yvonne Pokorná 19. ledna 2018

Když americká tanečnice Josephine Bakerová začala v roce 1926 vystupovat s černošskou revue Black Birds v Paříži, obecenstvo zalapalo po dechu. Charleston, který byl tehdy módním tancem, předváděla téměř nahá, zakrytá pouze pštrosím vějířem, nebo ve své pověstné sukénce z banánových listů.

Diváky neuchvátila jen svým eroticky nabitým tancem, ale též exotickým zjevem. Stává se sexuálním symbolem bouřlivých 20. let a vzorem pro mnoho Evropanek, které zatouží mít stejně jako ona nakrátko ostříhané vlasy (vzpomeňme na Maryšku z Postřižin) a bronzovou pleť. Začínají proto svou kůži v létě víc obnažovat a vystavovat slunečním paprskům. Opalování, v minulých dobách tak zatracované, je tak nyní v kurzu.

Bakerová si za pár let v Paříži otevře vlastní noční klub. Kromě toho nahrává šansony a jako první žena tmavé pleti hraje ve filmu. Pořádá turné po Evropě a do Jižní Ameriky. Všude je o ni velký zájem, byť církevní kruhy proti jejímu účinkování vehementně brojí a pořádají protestní akce. Je nejen nejúspěšnější americkou kabaretní umělkyní ve Francii, ale i jednou ze tří nejfotografovanějších žen světa. Od roku 1927 vydělává víc než jakýkoli jiný bavič v Evropě.

Josephine Bakerová

Josephine Bakerová

Není divu, že o její vystoupení projeví zájem tehdejší ředitel Lucerny Miloš Havel. Ten od 20. let zajížděl do Berlína, Paříže, Londýna a měl přehled o tom, co se v showbyznysu dělo. Slavnou tanečnici oslovil a pozval ji do Lucerny. “Traduje se, že když s ní v roce 1927 podepisoval smlouvu, Bakerová se do něj zamilovala, protože byl plavolasý, vysoký a modrooký,” prozradila pro Český rozhlas Krystyna Wanatowiczová, autorka biografie ‘Miloš Havel, český filmový magnát’.

Miloš Havel dal kvůli Bakerové při druhém pražském turné zřídit zvláštní vchod do své pracovny, aby mohla nepozorovaně vejít a zase odejít. Později dával k dobru historku o tom, že si jej chtěla vzít a on ji odmítl. Hodila po něm prý tehdy desetikarátový briliantový prsten, a ten se propadl až dolů do sklepa Lucerny. Všichni zaměstnanci ho pak museli hledat. “Už se nikdy nenašel a možná tam leží dodnes,” dodala Wanatowiczová.

Miloš Havel (1899 – 1968), strýc bývalého prezidenta Václava Havla

Miloš Havel (1899 – 1968), strýc bývalého prezidenta Václava Havla

Bakerová zkrátka měla smůlu. Miloš Havel, jak známo, byl homosexuální orientace. Tajil to ovšem a v roce 1933 se na krátký čas dokonce oženil s lesbicky orientovanou Marií Weyrovou, aby se zbavil všech vdavekchtivých ctitelek.

Ovšem také o Bakerové se ví, že byla bisexuální a měla lesbické avantýry například s mexickou malířkou Fridou Kahlo nebo francouzskou varietní umělkyní a spisovatelkou Colette. Současně však byla značně homofobní a dokonce svého adoptivního syna vyrazila z domu, když zjistila, že je gay. Snad její nelibost vůči homosexuálům nepramenila z Havlova odmítnutí, protože v jiných otázkách, zejména rasových, byla naopak velmi liberální, až odbojná.

Dobové snímky ilustrující návštěvu Josephiny Bakerové v Praze si prohlédněte v naší galerii.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu