válkaČeskoslovenskoobjevy

Do dražby šel Churchillův obraz Džbán s lahvemi

Do dražby šel Churchillův obraz Džbán s lahvemi
Zdroj: profimedia.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Winston Churchill byl schopný politik, velký piják a také nadaný malíř. Za svůj život namaloval více než 500 obrazů. Jeden z nich – Džbán s lahvemi šel o dražby a jeho cena se vyšplhala do astronomických výšin.

Tomáš Chalupa 20. listopadu 2020

Na obraze, který Churchill namaloval ve 30. letech ve svém sídle v Kentu, je kromě velkého skleněného džbánu a sklenice také láhev whisky Johnny Walker, což byla Churchillova oblíbená značka. Podle mnohých zdrojů Churchill začínal den tím, že si nalil whisky se sodou a popíjel pak často celý den. Z dnešního pohledu byl ministerský předseda dost možná alkoholik, svou vášeň pro tvrdý alkohol navíc nijak zvlášť nezastíral.

Churchill vytvořil za svůj život na 500 obrazů. Kromě jednoho je všechny namaloval mimo období druhé světové války. Ten jediný válečný jménem Věž Kutúbijské mešity vytvořil jako dar pro prezidenta Roosevelta, který mu předal na konferenci v Casablance v roce 1943.

Thumbnail # Mladý Picasso si musel zatápět svými obrazy, aby se zahřál
Mohlo by Vás zajímat:

Mladý Picasso si musel zatápět svými obrazy, aby se zahřál

Aukce v aukční síni Sotheby trhala rekordy, nakonec se Džbán s lahvemi vydražil za 1,3 milionů liber (něco přes 38 milionů korun), což byl pětinásobek odhadované výše. Není to však nejdražší Churchillův obraz, v roce 2014 se prodal jiný jeho obraz Jezírko se zlatými rybkami v Chartwellu za 2,4 milionů liber (téměř 71 milionů korun). Džbán s lahvemi je tak druhý nejdražší Churchillův obraz.

Churchill tento obraz dal původně americkému podnikateli s diplomatickým posláním v Evropě za druhé světové války Averellu Harrimanovi. Pikantní bylo, že v té době udržoval Harriman poměr s Pamelou Churchillovou, ženou syna Winstona Churchilla. Ministerský předseda o tom zřejmě nevěděl, jinak by se o Harrimanovi vyjadřoval jinak a obraz by mu určitě nevěnoval. Z románku se nakonec vyvinulo manželství, Pamela odešla do USA, získala americké občanství a stala se velvyslankyní ve Francii za prezidentství Billa Clintona.

Ne všechny Churchillovy obrazy byly zdařilé. Například ten s názvem Bottlescape, což je opět znázornění velké skupiny lahví od alkoholu, označily noviny New York Times jako odpudivý. Churchill sám o obrazu řekl, že ho zachránil v nejtěžších časech.

Další články

Zavří­t reklamu