válkaČeskoslovenskoobjevy

Do benátských kanálů se díky koronaviru vrátil život

Do benátských kanálů se díky koronaviru vrátil život
Zdroj: cnn.com

Pandemie koronavirem přináší i dobré zprávy. Například skutečnost, že životní prostředí se na mnoha místech planety zotavuje.

Simona Knotkova 19. března 2020

Zatímco lidem koronavirus pořádně ztrpčuje život, něco jiného si na výskyt pandemie stěžovat nemůže – životní prostředí. Izolovaní lidé a pozastavená pracovní činnost má za následek to, že se pročišťuje vzduch a do míst postižených průmyslovou výrobou či cestovním ruchem se vrací život. I když se tak bohužel děje za cenu lidských životů, potvrzuje se stará pravda, totiž že příroda si vždycky cestu najde. Příkladem můžou být italské Benátky.

Země je v současnosti epicentrem nákazy a množství infikovaných se tam počítá na desetitisíce. Lidé jsou zavření v kompletní izolaci a mnoho kdysi rušných turistických středisek se proměnilo v města duchů. Zatímco jsou ulice, pracoviště, veřejná místa a podniky liduprázdné, jinde je ale živo. Jak ukazují například fotografie z benátských kanálů, voda se pročistila a prohání se v ní ryby.

Podle mluvčího starosty Benátek se jedná o vizuální záležitost a voda není skutečně čistější. Co se ale týče vzduchu, ten se díky krizovému režimu města opravdu zlepšil. „Voda teď vypadá čistější díky menšímu provozu na kanálech, který způsobuje, že sediment zůstává usazený na dně. Vzduch je ale díky pozastavení lodní dopravy skutečně méně znečištěný,“ zní stanovisko úřadu.

Obyvatelé hlásí také jiná viděná zvířata v podobě delfínů, labutí či divočáků v ulicích. Na internetu lidé situaci pozitivně komentují. Podle některých se však jedná spíše o výstrahu, nad kterou bychom se měli zamyslet.

„Tohle je varování pro nás všechny! Jen se podívejte, jak krásný by svět byl, kdybychom občas trochu zauvažovali,“ píše jedna uživatelka na Facebooku. Další žena se k ní přidává: „Snad to bude pro nás lekce, abychom vyčistili planetu. Je nádherná a musíme se o ni starat! Společně to všechno zvládneme. Nepanikařte!“

Někteří komentující také navrhují, že i po překonání koronavirové pandemie bychom si čas od času měli dát podobné „prázdniny“, a pomohli tak životnímu prostředí k jeho obnově.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu