válkaČeskoslovenskoobjevy

Do Ameriky přijeli za lepším životem. Čekala je bída, hlad a přeplněné ubytovny

Do Ameriky přijeli za lepším životem. Čekala je bída, hlad a přeplněné ubytovny
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 29 fotek+ 30 fotek

V druhé půli 19. století zachvátila Spojené státy vlna přistěhovalců. Za třicet let se počet obyvatel New Yorku ztrojnásobil a město nebylo schopné se o všechny nové usedlíky postarat a zajistit jim ucházející životní podmínky. Znamenalo to přespávání v přecpaných a zavšivených ubytovnách, tvrdou práci za minimální mzdu a život na úplném okraji společnosti.

Simona Knotkova 14. července 2018

Jedním z imigrantů, kteří propadli iluzi amerického snu, byl také dánský truhlář Jacob Augustus Riis (1849-1914). Do USA přišel v roce 1870 a zprvu vystřídal množství povolání. Život v chudinských čtvrtích si okusil na vlastní kůži a když se o sedm let později stal policejním reportérem pro The New York Tribune, byl rozhodnutý se situací něco udělat.

Začínal články, které měly veřejnost informovat o životě na periferii společnosti. Slova ale nedokázala plně popsat, co se v přeplněných ubytovnách, nelítostných sweatshopech a ulicích plných kriminálních živlů opravdu dělo. Necenzurovanou výpověď mohla poskytnout teprve fotografie. Do nebezpečného prostředí se ale žádnému fotografovi nechtělo, a tak si Riis musel pomoct sám. Roku 1888 zakoupil deskový fotoaparát, který fotil pomocí blesku, a vydal se do newyorských ulic dokumentovat život v těch nejnuznějších podmínkách.

Kolekci fotografií publikoval o dva roky později pod titulem Jak žije druhá polovina. A věci se skutečně začaly dávat do pohybu. Snímky zhlédl policejní komisař a člen městské rady Theodore Roosevelt, pozdější prezident Spojených států. „Četl jsem vaši knihu a jsem ochoten vám pomoci,“ řekl Riisovi. Díky jeho úsilí a kontaktům byly v řádu několika let zbořeny některé z nejhorších činžovních domů a ubytoven, kde vedle sebe někdy žilo až 2781 lidí. Zrušily se rovněž policejní noční útulky a byla odstraněna celá ulice Mulberry Bend, na které se to hemžilo kriminálními existencemi.

Reforma se dotkla zákonů o dětské práce, pro děti bez rodinného zázemí byly zřízeny školy. Někteří z obyvatel chudinských čtvrtí získali nový domov v takzvané Sousedské osadě Jacoba A. Riisa. Vyrůstala také nová sídliště, hřiště a parky. Chudoba samozřejmě nebyla vymýcena nadobro, ale právě díky fotografiím Riisa došlo k radikální změně k lepšímu. Ne nadarmo o něm Roosevelt později prohlásil: „Byl to ten nejlepší Američan, jakého jsem kdy poznal.“

Další články

Zavří­t reklamu