Brojlerová kuřata se dnes ve velkém chovají hlavně pro maso. | zdroj: freefromharm.org


Dnešní kuřata jsou čtyřikrát větší než před šedesáti lety! Víme, proč

Drůbež už není to, co bývala. Během posledních šesti dekád se váha slepic zdvojnásobila a oproti roku 1957 jsou kuřata dokonce čtyřikrát větší. Kuřecí prsa, která dnešní strávníci s takovou oblibou konzumují, nabyla o 80 procent většího objemu. Kanadští vědci pro to mají prosté vysvětlení.

user-avatar

Ivanhoe

24. 08. 2017 | 12:00

Kuřata se šlechtila, aby rychleji rostla a dávala víc masa.

Příčinou rapidního růstu drůbeže nejsou růstové hormony, jak by se člověk mohl obávat, které ostatně jak v Česku, tak i v EU nebo například i ve Spojených státech amerických je zakázáno do krmiv přidávat. Kuřata jsou větší díky šlechtění a vysokobílkovinové stravě. 

„Od čtyřicátých let začaly závody – soutěž o kuře budoucnosti, jejíž ideou bylo chovat kuřata hlavně pro maso,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Martin Zuidhof z kanadské univerzity v Albertě. „Masný průmysl šel po nejrychleji rostoucích, nejefektivnějších plemenech,“ dodal.

Jeho tým chtěl zkoumat, jakým způsobem se změnila genetika kuřat. Pro účely výzkumu se použila tři plemena brojlerových kuřat: ta, co se běžně chovala v roce 1957, další z roku 1978 a nakonec plemeno z roku 2005 nazvané Ross 308"Krmili jsme je všechny stejnou potravou a nepřidávali žádné hormony,“ zdůraznil Zuidhof. A k jakému výsledku jeho tým dospěl?

Kuřata plemene Ross 308 rostla o mnoho rychleji než ta z roku 1978 a byla čtyřnásobně větší než jejich předchůdci v roce 1957!

Takhle se měnila kuřata od roku 1957 až po dnešek.

Zuidhof ujišťuje, že změny nejsou výsledkem genetických manipulací, ale výběrovým šlechtěním a vydatnější výživou. „Když je budeme o polovinu méně krmit, vyprodukujeme kuřata srovnatelná s těmi před 50 lety,“ podotkl odborník na chovatelství. Obavy z konzumace dnešních kuřecích pořízků proto považuje za liché. „To je totéž, jako kdybyste řekli, že je nebezpečné jíst větší mrkve,“ poznamenal pro noviny The Huffington Post

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Ivanhoe

24. 08. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu