Palomino má jedinečný vzhled díky svému zlatavému zbarvení srsti.

Palomino má jedinečný vzhled díky svému zlatavému zbarvení srsti. | zdroj: shutterstock.com


DNA testy odhalily, že ve 2000 let starém čínském hrobě byl pochován vzácný zlatý kůň

TÉMATA: archeologie | objevy | čína | zvířata | koně | gobi

user-avatar

Irena Gruberová

3. 01. 2016 | 11:00

Čínští vědci provedli DNA testy na pěti koních nalezených v pohřebním komplexu v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Zjistili, že jeden z koní patřil k vzácnému druhu zvanému palomino, pro nějž je charakteristické zlaté zbarvení jeho srsti a stříbřitě bílý ocas. Jde o téměř mýtického koně, o kterém se sice zmiňují četné starodávné báje a mýty, ale jehož místu původu se nic neví. Po nedávném objevu se zdá, že se tento druh koně před 2000 lety proháněl po čínské poušti Gobi.

„Ačkoliv nejde o první archeologický nález zlatého koně, takováto genová variace je velmi, velmi vzácná,“ upozornil archeolog Čao Sin.

Ostatky zmíněné pětice koní byly poprvé objeveny v roce 2006 v komplexu hrobek, které vědci datují do období 400 až 120 let před naším letopočtem, kdy v zemi vládla dynastie Západních Chanů. Pohřbívat koně bylo ve starověké Číně běžné a často to odráželo postavení majitele hrobky.

Kosterní ostatky koně z hrobového komplexu v Sin-ťiang

Koně byli spolu s dalšími zvířaty pochováni jako oběti pro tři různé zesnulé, kteří náleželi ke komunitě kočovných nomádů. Čtyři z koní byli uloženi do speciální zvířecí hrobky, pouze palomino byl pohřben ve stejné pohřební komoře jako jeho majitel, pohromadě s keramikou a předměty ze zlata, stříbra a bronzu. „Je zřejmé, že díky svému nápadnému a jedinečnému zabarvení byl velmi cenný,“ vysvětlil Čao Sin. Tyto koně si proto v minulosti vybírali pro sebe hlavně králové, královny a císařové.

13 kompletních koster koní se nedávno našlo v pohřební jámě v čínské provincii Che-nan.

Původ koně se zlatou srstí a bílým ocasem zůstává nejasný, ale vědci odhadují, že se toto vzácné zbarvení koně poprvé objevilo na Středním východě před několika tisíci lety, odkud se následně šířilo prostřednictvím obchodu a dobyvatelských výprav do Číny a do Evropy.

„S oblibou se vykládá, že se palomino možná vyvinuli z divokých koní adaptujících se mimikry na písečnou poušť,“  napsala Danielle de la Montová pro web ofhorse.com. „Ostatně pobřežní hlídka ve Spojených státech používala tyto koně při střežení pláží během druhé světové války právě proto, že svou barvou souvisle splývali s okolním písečným prostředím, takže je nešlo z válečných lodí na moři rozeznat,“ dodala. Je tak možné, že nomádi putující po poušti Gobi používali zlaté koně ze stejných důvodů před 2000 lety.

Zlatě zbarvený kůň na tapisérii z Bayeux, která zobrazuje bitvu u Hastings v roce 1066.

Zlatí koně v mytologii a výtvarném umění

V řadě starověkých kultur včetně Řecka, Říma, Persie, Mongolska, Číny i Japonska najdeme báje a mýty, v nichž se objevuje motiv zlatého koně. Figuruje i na mnoha starobylých tapisériích a jiných uměleckých předmětech. "Nesmrtelný kůň Xanthus, což značí zlatý, táhl Achilleův vůz v Homérově Iliadě a od bohů získal dar řeči,“ uvedla jeden z příkladů Danielle de la Montová.

Achilleovi koně: vlevo je zobrazen zlatý kůň Xanthus Zlatého koně si velmi oblíbila španělská královna Isabela Kastilská, o které je známo, že ve svých soukromých stájích chovala stovky těchto koní a zakazovala je komukoli kromě členů královského rodu a urozené šlechty vlastnit. Často tito koně účinkovali ve filmech z let 1940–1950. Dodnes jsou považování za vzácné a chovatelé snaží zachovat jejich rodokmen.

Vzácný, ušlechtilý a mýtický – takovými přívlastky je opředen kůň palomino.

user-avatar

Irena Gruberová

3. 01. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu