válkaČeskoslovenskoobjevy

DNA dávných králů Inků byla vystopována až k současným obyvatelům Peru

DNA dávných králů Inků byla vystopována až k současným obyvatelům Peru
Zdroj: ancientpages.com

Dva vědci z univerzity v Limě, Ricardo Fujita and Jose Sandoval, se pustili do zajímavého výzkumu. Zkoumali a sledovali výskyt DNA patřící dávným inckým králům a dokázali ji vysledovat až do současnosti. Mezi obyvateli tak chodí potomci těchto vládců.

Tomáš Chalupa 30. června 2018

Samotný původ Inků je přitom obestřen záhadami a hovoří o něm hned dvě legendy. Jedna říká, že první Inkové byl pár od jezera Titicaca, druhá legenda praví, že první Inkové byli bratři z hory Pacaritambo v oblasti Cuzco. Právě z Cuzca, svého hlavního města, Inkové kontrolovali celou svou říši nazývanou Tahuantinsuyo. Inčtí vládcové vládli této říši po dalších více než 200 let. Pak se objevili Španělé a dál to byl už hodně smutný příběh.

Inkové fascinovali nejen historiky a archeology, ale také oba zmíněné vědce, kteří se pustili do nelehkého úkolu, výzkumu, jaký ještě nikdo před nimi nerealizoval. Začali hledat stopy tehdejší DNA. „Bylo to jako test otcovství, jen ne mezi synem a otcem, ale mezi mnoha lidmi,“ vysvětluje Sandoval.

Vzorky DNA byly odebrány na obou místech, o kterých hovoří legendy. Po třech letech zkoumání se ukázalo, že legendy hovořily pravdu a obě místa jsou relevantní pro podobný výzkum. „Vzorky DNA byly porovnávány se vzorky 3000 lidí, aby se podařilo zrekonstruovat genetický strom. 200 lidí mělo DNA částečně shodnou s DNA dávné incké šlechty,“ vysvětluje Sandoval.

Vědci tak potvrdili, že hlavní genetické a současně šlechtické linie Inků skutečně pochází od jezera Titicaca a z oblasti Cuzco. „Legendy byly tímto potvrzeny,“ dodává Sandoval. A také se zjistilo, že tyto dvě legendy jsou spojeny a tvoří vlastně jednu. První totiž Inkové skutečně přišli od jezera Titicaca a žili kolem hory Pacaritambo a teprve poté se rozšířili i do oblasti Cuzco, kde založili svou říši.

Pro vědce je nyní hlavním úkolem najít přímé potomky králů. Ti byli pohřbeni a mumifikováni, ovšem pak tyto mumie z větší části zničili Španělé. Pro vědce je tak situace složitá, protože tyto cenné zdroje DNA už neexistují.

Další články

Zavří­t reklamu