válkaČeskoslovenskoobjevy

Dlouhodobí partneři se na sebe podobají – je to pravda, nebo mýtus?

Dlouhodobí partneři se na sebe podobají – je to pravda, nebo mýtus?
Zdroj: Unsplash

Možná jste už také zaslechli, že pokud žijete s někým v dlouhodobém vztahu, později se na sebe začnete podobat. Má tato teorie ale vědecký základ? Na problematiku si posvítili badatelé z kalifornské univerzity.

Simona Knotkova 26. října 2020

Fenoménem se podrobněji zabýval výzkum z roku 1987 vedený psychologem Robertem Zajoncem. Podle této studie způsobuje konvergenci (typ evoluce, při němž se nepříbuzné druhy vyvíjí pod podobnými selekčními tlaky a na základě toho vypadají podobně, pozn. red.) fyzického vzhledu manželů skutečnost, že se celoživotní partneři navzájem synchronizují a nevědomky se napodobují svými výrazy. To nakonec vede k tomu, že se jejich tváře po čase mění. Ač se tato teorie v naší společnosti celkem ujala, měla zásadní háček – nebyla podložena empirickými výsledky. „Experiment z roku 1987 byl sice elegantně navržen, ale vycházel pouze z extrémně malého vzorku dvanácti manželských heterosexuální párů. Tyto závěry navíc nikdy nebyly znovu zkoumány,“ stojí v nové práci vědců ze Stanfordovy univerzity.

Thumbnail # I taková je podoba lásky: Muž roky budoval květnou zahradu, aby udělal radost slepé manželce
Mohlo by Vás zajímat:

I taková je podoba lásky: Muž roky budoval květnou zahradu, aby udělal radost slepé manželce

Tým vedený studentkou doktorského studia Pinnareeou Tea-mangkornpanou vycházel z původního výzkumu, ale značně navýšil počty zkoumaných jedinců. Zatímco v 80. letech vědci porovnávali fotografie dvanácti párů z doby svatby a o 25 let později, nyní badatelé shromáždili snímky 517 manželských dvojic, u nichž srovnávali začátek manželství s dobou o 20 až 69 let později. Kromě živých dobrovolníků jim v porovnávání jednotlivých vzhledů pomáhal také algoritmus VGGFace2 na rozpoznávání obličejů. Závěr studie bohužel odporuje původnímu experimentu a zklame příznivce romantické hypotézy – ani po nejdelších vztazích se lidé na sebe nepodobali. Co víc, podle lidských hodnotitelů docházelo v některých případech dokonce k opaku.

Z výsledků studie byli překvapení i sami autoři. „Když jsme spustili tento projekt, byla jsem přesvědčena, že se nám podaří snadno najít důkaz konvergence vzhledu obličeje. Je to jedna z nejrozšířenějších teorií, kterou se učí všichni studenti psychologie,“ nechala se slyšet Tea-mangkornpa.

Thumbnail # Recept na šťastné manželství? Bydlete odděleně, radí pár, který je spolu už 16 let
Mohlo by Vás zajímat:

Recept na šťastné manželství? Bydlete odděleně, radí pár, který je spolu už 16 let

Jednu teorii však studie potvrdila – do dlouhodobých vztahů si lidé k sobě vybírají partnery, kteří vypadají podobně jako oni. Po letech se ale každý z nich individuálně proměňuje a nedochází k jejich shodě.

Další články

Zavří­t reklamu