válkaČeskoslovenskoobjevy

DJ chtěl zničit disco, uspořádal největší protest proti hudbě v dějinách

+ 1 fotka+ 2 fotky

V červenci roku 1979 byl hudební směr zvaný disco na svém vrcholu. Nebo možná už za vrcholem, protože právě onoho měsíce došlo na stadionu baseballového týmu White Sox v Chicagu k největšímu protestu proti této hudbě v dějinách.

Tomáš Chalupa 25. června 2020

Za celou šílenou akcí stál DJ Steve Dahl. Ten vytáhl proti žánru disco jakožto opaku kvalitního rocku a rokenrolu. Podobný názor jako on sdílel také syn majitele baseballového týmu White Sox Mike Veeck. Ti dva dali hlavy dohromady a vymysleli opravdu zajímavý nápad. Spálí co nejvíce elpíček s disco hudbou o přestávce zápasu proti detroitským tygrům.

Návštěvníci zápasu byli vyzváni, aby se happeningu zúčastnili a přinesli své nahrávky discohudby na stadion, kde budou rituálně spáleny. Elpíčka se měla odevzdávat už při příchodu pořadatelské službě, ale mnoho lidí si je nechalo přímo u sebe.

Navíc návštěva překonala očekávání. Na White Sox nechodilo toho roku mnoho fanoušků, týmu se nedařilo, sezóna byla bídná. Jenže na zápas se vyprodalo všech 47 tisíc lístků, a to ještě další tisíce fanoušků zůstaly před stadionem (a později se do něj snažily dostat), protože na ně nezbyly lístky. Dahlovy obavy, že celá věc skončí fiaskem, se tak nepotvrdily, návštěvnost byla ohromující. Veeck, sledující celý přenos z nemocničního pokoje, měl informaci, že lidé se dobývají na stadion a že všechny sběrné boxy na elpíčka jsou beznadějně plná.

O přestávce se dostavil na hrací plochu Dahl ve vojenské uniformě a helmě a povzbuzoval dav: „Tohle je největší protest proti discu v dějinách! Dnes večer vyhodíme do vzduchu všechno to disco, které jste s sebou přinesli!“

Pak odpálil celou hromadu pyrotechniky, která začala dýmit, a všude kolem létala elpíčka. V tu ránu se přímo na hrací plochu vydaly tisíce fanoušků. Někteří házeli jako frisbee svá elpíčka do ohně. Baseballisté Tygrů opustili plochu a zabarikádovali se v šatnách. Všude vládl naprostý chaos. Škody způsobené na stadionu dosahovaly tisíce dolarů. Výzvy pořadatelů, aby se diváci vrátili na svá místa, byly ignorovány. Na místo musela přijet policie a speciální jednotka k potlačování demonstrací. 39 lidí bylo na místě zatčeno za porušování veřejného pořádku.

Hra nemohla pokračovat, protože hřiště bylo zničené, navíc všechny mety diváci ukradli. Tygři chtěli zápas ukončit, vedení ligy ho chtělo odložit, ale Veeck trval na jeho dohrání. Nakonec byl zápas kontumačně přiřknut Tygrům v poměru 9:0, protože pořadatelé nebyli schopni zajistit regulérní podmínky.

Akce sice skončila ostudou, o které se psalo ve všech novinách, ale ve výsledku to nezničilo kariéru ani Veeckovi, ani Dahlovi. Ten se nechal slyšet, že celá událost byla v podstatě fajn, až na to, že pár lidí to přehnalo s alkoholem a začali vyvádět. To je samozřejmě jen velmi zlehka popsaná realita, ale Dahl i tak nadále působil jako jedna z předních postav chicagských rádií. Navíc si mohl napsat do svého bloku, že skutečně zničil disco hudbu největší demonstrací, co kdy svět viděl. Nenávistný postoj vůči disco hudbě a negativní reakce posluchačů přiměly TOP 40 rádií vysadit všechny disco písničky z oběhu a způsobené „díry“ vyplnit hudbou jako new wave, punk rock a rockově orientovanými kousky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu