válkaČeskoslovenskoobjevy

Divoký život Mademoiselle Maupin: Bisexuální operní pěvkyně se vyžívala v šermířských soubojích

Divoký život Mademoiselle Maupin: Bisexuální operní pěvkyně se vyžívala v šermířských soubojích
Zdroj: thevintagenews.com

Julie D’Aubigny, v Paříži známá jako Mademoiselle Maupin, byla bisexuální operní pěvkyně a vynikající šermířka, která v soubojích zabila nebo zranila nejméně deset mužů. S takovou ženou byste se nechtěli asi potkat, pokud by měla v ruce kord.

Tomáš Chalupa 15. září 2016

Její život byl opravdu velmi divoký, takže ji dvakrát musel tahat z maléru sám král Francie, který se pro tyto účely stal hned dvakrát jejím patronem. To v praxi znamenalo, že za ni zodpovídal a měl řešit její problémy.

Maupin se jako dcera narodila v roce 1673 jistému Gastonu d’Aubigny, sekretáři a podkonímu (čestný dvorský titul, s koňmi nemá nic společného) krále Ludvíka XIV. Dostalo se jí vynikajícího vzdělání, uměla číst, psát, tančit a také šermovat. Jako malá se oblékala spíše jako chlapec. Její záliba v šermu byla už v těch dobách něčím nevídaným.

Ve čtrnácti se stala služkou vévody z d´Armagnacu. Ten ji provdal za muže jménem Sieur de Maupin of Saint-Germain-en-Laye. Brzy po svatbě však byl tento pán povolán na úřednickou pozici do jižní Francie, Maupin ale zůstala v Paříži. Brzy si začala pletky s mistrem šermu Sérannesem. Jenže ten zabil v ilegálním duelu svého protivníka, šla po něm policie, a zamilovaná dvojice proto uprchla do Marseille.

Cestou se živili tak, že předváděli na venkově šermířská vystoupení pro místní lid. V Marseille se Maupin připojila k operní společnosti Pierra Gaultiera. Sérannes ji začal nudit, a tak si začala románek s jistou dívkou. Jenže rodiče dívku poslali do církevní školy v Avignonu. Maupin šla samozřejmě za ní. Přemluvila ji k útěku a dokonce se postarala o krytí. Vyhrabala z hrobu mrtvou jeptišku a položila ji do postele místo uprchlice. Dívka se později vrátila k rodině, lesbický románek tím skončil. Maupin byla obviněna v nepřítomnosti z únosu, žhářství a vykrádání hrobů. Byla odsouzena k trestu smrti na hranici.

I přesto se jí podařilo po návratu do Paříže rozjet úspěšnou pěveckou kariéru v opeře. Její zpěv a herecké schopnosti mnohým učarovaly. Střídala muže, pouštěla se do soubojů. Vše vyvrcholilo na jednom královském bále, kde přede všemi vášnivě políbila jistou ženu. Na souboj ji vyzvali hned tři urození muži. Všechny je před zraky krále porazila. Sice vyhrála, ale král nad ní definitivně zlomil hůl a Maupin musela uprchnout do Bruselu.

Zbytek svého života nakonec dožila v Provence, kde žila jistou dobu s Madame la Marquise de Florensac. Zemřela ve svých 33 letech, místo jejího hrobu je neznámé.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu