válkaČeskoslovenskoobjevy

Divoké představy o cestování budoucnosti zahrnovaly obojživelné lodě i autobusy

Divoké představy o cestování budoucnosti zahrnovaly obojživelné lodě i autobusy
Zdroj: budgetdirect.com.au

Jak je ten život ironický... tolikrát se stává, že to, nad čím kroutíme hlavou a přijde nám přitažené za vlasy, se za několik let stává běžnou součástí života nebo se k tomu aspoň schyluje. Následující koncepty jsou ale zatím záležitosti opravdu hodně daleko k realitě.

Marta Šindlauerová 17. července 2020

Podvodní autobus (1932)

Jak jinak prozkoumávat krásy života pod vodní hladinou, než se pod ni přímo ponořit? K tomu sloužil speciální autobus francouzského designéra, který měl se svým busem velké plány. Vzduch se dostával do kabiny přes teleskopické trubky, které ústily nad vodou, a v případě nehody bylo možné „vystřelit“ pasažéry do vzduchu.

Narušitelé vodního klidu. Zdroj: budgetdirect.com.au

Narušitelé vodního klidu. Zdroj: budgetdirect.com.au

Obojživelná dodávka (1947)

Designér tohoto konceptu, Robert Zeidman, se inspiroval experimentálními dopravními prostředky 2. světové války. Vozidlo bylo vybavené pohodlným a velkým barem, úložným prostorem pro námořnické náčiní, ložnicí pro dvě osoby a dokonce speciálně vyhřívanými sedačkami a stolky, aby se pasažéři i jídlo mohli v případě potřeby ohřát.

Dodávka. Zdroj: budgetdirect.com.au

Dodávka. Zdroj: budgetdirect.com.au

Obojživelná loď (1957)

Děsí vás představa toho, že byste si udělali výlet na lodi a museli být pořád „uvězněni“ ve vodě? Děsilo to i legendárního sci-fi ilustrátora Franka Tinsleyho, který vymyslel speciální vozítko s měkkými gumovými koly, které svou funkčností a vlastnostmi v něčem připomínaly dnešní airbagy.

Loď. Zdroj: budgetdirect.com.au

Loď. Zdroj: budgetdirect.com.au

Relaxační obydlí (1957)

Slavný designér James R. Powers v roce 1957 ani nevěděl, jak blízko je ve svých konceptech tomu, co se skutečně o desítky let později stavělo. A zajímavostí přitom je, že Powers primárně neměl co do činění s designy domů, ale aut – pracoval pro Ford. Láska k autům se pak promítala do architektury jeho budov – vždycky musela být k dispozici velká, prostorná a krásná garáž, případně přístaviště, anebo také heliport.

To je ale bejvák! Zdroj: budgetdirect.com.au

To je ale bejvák! Zdroj: budgetdirect.com.au

Vesmírná oddechová kolonie (1977)

Dnes už se k odvážným myšlenkám NASA stavíme spíše skepticky, v 70. letech se ale fantazii jejich pracovníků nekladly absolutně žádné meze. Kolonizace vesmíru v nejbližší době se považovala za něco zcela reálného. Architektura se přizpůsobovala vesmírným podmínkám a počítala s rozdílnou gravitací a také nutností těžby. Ilustrátor Rick Guidice toto všechno ve svém slavném konceptu oddechové kolonie zúročil, a nezapomněl na důležitou roli zeleně.

Vesmír. Zdroj: budgetdirect.com.au

Vesmír. Zdroj: budgetdirect.com.au

Související články

Další články

Zavří­t reklamu