válkaČeskoslovenskoobjevy

Divocí psi v jižní Africe žijí v demokracii, pořádají hlasování a volí kýcháním

Divocí psi v jižní Africe žijí v demokracii, pořádají hlasování a volí kýcháním
Zdroj: atlasobscura.com

Vědci zjistili, že jihoafričtí divocí psi mají specifický způsob, jak docházejí k důležitým rozhodnutím. Pořádají cosi jako hlasování uvnitř smečky. Hlasuje se kýcháním.

Tomáš Chalupa 20. září 2017

Zní to sice bizarně, ale podle vědců je to pravda. Smečka psů se v konkrétních situacích musí rozhodnout, zda se seskupit kvůli lovu, případně kdo lov povede. Psi vydávají cosi jako kýchání, kterým zcela zjevně hlasují pro danou variantu. Zajímavé tak nejsou ani tak ony zvuky, jako to, že mají ustavenou demokracii.

Vědci pozorovali například situaci, kdy ve smečce byli dva silní alfa samci. Smečka musela rozhodnout, kdo povede lov na kořist. A proběhlo ono kýchací referendum a psi si takto zvolili jednoho ze samců, aby je vedl.

Je potřeba uvést, že smečky psů jsou velmi početné a v průměru čítají 27 členů. Jsou velmi hierarchizované a panují tam komplikované vztahy, kde údajně nechybí ani intriky a utváří se cosi jako politické aliance. V hlasování sice má každý pes jeden hlas, ale ne všechny hlasy mají stejnou hodnotu. Psi v nižších patrech hierarchie mají menší váhu v hlasování než jejich výše postavení kolegové.

Každá větší akce vyžadující kooperaci se tak musí dopředu dohodnout. Je to velmi unikátní sociální systém, který nemá v živočišné říši obdoby. Vědci tak hodlají tuto psí demokracii dále zkoumat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu