válkaČeskoslovenskoobjevy

Dívka v červené: Nebudete tomu věřit, ale tahle teenagerka se fotila v roce 1913

Dívka v červené: Nebudete tomu věřit, ale tahle teenagerka se fotila v roce 1913
Zdroj: Getty Images
+ 3 fotky+ 4 fotky

Na první pohled vás možná napadne: hipsterka se fotí v Instagramu a co má být? Dívku v zářivě červených šatech kračející po pláži zvěčnil před více než sto lety její otec – fotograf a vynálezce Mervyn O'Gorman. Jde o nejstarší dochované barevné snímky na světě.

Petr Gotlieb 1. května 2015

Udělat romantický snímek například v sépiovém tónu dnes hravě zvládne váš chytrý telefon. Stačí vybrat ten správný filtr. Ale vraťme se na začátek 20. století, tehdy vytvořit dokonalou fotku s atmosférou vyžadovalo víc, než jeden klik na displeji. Museli jste mít trpělivost, přesnost a hlavně – talentované oko!

Mervyn O’Gorman byl letecký inženýr a zároveň vášnivý fotoamatér. Pro britské královské letectvo vyvíjel bojové letouny, o volných nedělích, když svítilo slunce, fotografoval svou půvabnou dceru Christinu. Nadčasové, magicky melancholické snímky z pláže nedaleko Lulworth Cove v Dorsetu vznikly v roce 1913, a přesto jsou tak moderní a nám blízké.

O’Gorman byl průkopním barevné fotografie a používal techniku autochromu, což je vlastně skleněná deska, která se skládá z barevné mozaiky složené z mikroskopických zrníček bramborového škrobu. Má ohromné množství detailů ve stínech, což třeba dnešní digitální kamery nemají. Proto vás sto dva let staré snímky překvapí hloubkou a ostrostí.

Mervyn O’Gorman umírá v roce 1958, svoji manželku Florence přežije o 27 let. O osudu zádumčivé Christiny se nedochovaly žádné záznamy. Kromě vzácných snímků z roku 1913.

Další články

Zavří­t reklamu