válkaČeskoslovenskoobjevy

Dívka pláče krvavé slzy. Nikdo neví proč

Indickou nemocnici navštívila dívka, které z očí kanou krvavé slzy. Ani série vyšetření neodhalila možnou příčinu vzácného jevu.

Simona Knotkova 24. července 2020

Krev vytékající z očí? To je výjev, který můžeme znát například z hororových snímků. V historii medicíny je ale zaznamenáno několik skutečných případů tohoto vzácného fenoménu, známého pod termínem haemolacria. Naposledy byl krvavý pláč vypozorován například u jedenáctileté dívky z Indie. Případem se zabývali lékaři z fakulty All India Institute of Medical Science v Novém Dillí.

„Bojím se o zdraví své dcery. Krev tekoucí z očí vypadá děsivě. Doufám, že se jí to v budoucnu už nikdy nepřihodí,“ sdělila doktorům matka dívky. Krvavé slzy vytékaly z jejích očních koutků samovolně, bez předchozího emočního rozrušení či bolesti, dvakrát až třikrát za den. Když se tak dělo asi týden, žena svou dceru vzala do nemocnice.

Odborníci zde provedli sérii vyšetření, ovšem bez výsledků. Až na přítomnost krve nevykazovaly slzy dívky žádnou abnormalitu. Nebylo rovněž zjištěno žádné poranění nebo nemoc, které by mohly proud krvavých slz spustit.

O záhadné nemoci objevující se u dětí a vyznačující se krvavými slzami psal už například řecký lékař Aëtius z Amidy. Tělesný úkaz popisují také jeho o staletí mladší kolegové Antonio Brassavola nebo Rembertus Dodoens, kteří ho dávali do souvislosti s menstruací u mladých žen.

V roce 1991 se problematikou zabývala vědecká studie, která testovala na skrytou krev v slzách 125 zdravých jedinců. Stopy krve v slzách vykazovala pětina testovaných, což mělo nejčastěji skutečně spojitost s menstruačním cyklem. Jiné vysvětlení nabídl před dvěma lety případ Itala ve středním věku, jemuž doktoři diagnostikovali hyperémii (překrvení) spojivek, což způsobovalo drobné krvácení. Krev vytékající z očí může být také příznakem hemofilie nebo takzvané hereditární hemoragické teleangiektázie. Na nic z toho však jedenáctiletá dívka netrpí.

Celá studie vyšla v žurnálu BMJ Case Reports.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu