Michal David v dobách své normalizační slávy.

Michal David v dobách své normalizační slávy. | zdroj: archiv


Diskopříběh Michala Davida: Jak se stal Vladimír Štancl králem socialistických diskoték

TÉMATA: zpěváci | hudebníci | socialismus | normalizace | michal david

user-avatar

Václav Pokorný

28. 10. 2018 | 09:12

Céčka, sbírá céčka... Colu, pijeme colu … Já chci žít nonstop… Žiju si svůj discopříběh... Když se podaří, co se dařit má... S písněmi pro miliony se Michal David prozpíval až k metálu od prezidenta republiky.

Jeden z nejúspěšnějších českých zpěváků a skladatelů Michal David se narodil v Praze 14. července 1960 a jeho původní jméno znělo Vladimír Štancl. Pochází z cirkusové rodiny Kludských, jeho maminka Edita Štanclová rozená Kludská je bývalá mimka a teta Dagmar Kludská je známou kartářkou. Je rovněž příbuzný s rodinou Kočkových, která provozuje pražské pouťové atrakce a kolotoče.

Davidovo dětství zdaleka nebylo snadné. V jeho šesti letech se rodiče rozvedli, a zatímco otec s dcerou se odstěhovali do Švýcarska, Vladimír na nějaký čas skončil v dětském domově, než si ho matka odvezla do Itálie, kde pracovala. Tam se chlapec nejen naučil italsky, ale zároveň se setkal se slavnými melodiemi, které jeho budoucí hudební tvorbu svoji lehkostí a melodičností velmi ovlivnily. Až do deseti let zde chodil do klášterní školy a naučil se hrát na varhany. Michal David v dětství

Po návratu do Prahy začal v roce 1976 studovat na pražské hudební konzervatoři obor skladba a klavír. Založil jazzovou formaci „Čtyři“ a na Pražských jazzových dnech získal již ve svých šestnácti letech ocenění „Hudebník roku”. Tou dobou se také poznal s producentem Františkem Janečkem a stal se členem jeho skupiny Kroky, kde spojil svůj hlas s Janou Kratochvílovou. Janeček ho také přesvědčil, aby si změnil kompletně své jméno na lépe znějící Michal David. Profesionální koncertování však nešlo skloubit se studium na konzervatoři a kvůli velkému množství neomluvených hodin musel David školu opustit.

Mezním bodem v jeho životě se stal rok 1980, kdy debutoval se svou písní Chtěl bych žít tak, jak se má. Novým popovým idolem se však stal až po obdržení prestižní ceny jako vítěz Intertalentu za píseň Nenapovídej o rok později. V mrkváčích, s klávesy pověšenými na krku a vysoko posazeným ječivým hlasem přiváděl hlavně dospívající dívky do varu. Svou popularitu si náramně vychutnával. V roce 1984 na něj StB založila spis v akci Komediant, z nějž se dovídáme, že se v jeho pražském bytě pořádaly divoké večírky, na kterých měl zpěvák údajně nezletilým podávat alkohol a šířit drogy. Po zásahu tehdejšího náčelníka OS-SNB na Praze 4 soudruha Marka, který kompro na Davida zabavil, bylo vyšetřování ukončeno. Hlavním důvodem byla však zřejmě skutečnost, že těchto mejdanů se účastnila i dcera Josefa Korčáka, předsedy tehdejší československé vlády. Zpěvák se tak nakonec jen soudil o výživné na nemanželského syna, kterého zplodil s jednou ze svých fanynek. I přes prokázané testy své otcovství sveřepě popíral, ale nakonec se k synu přihlásil. 

Michala Davida tehdejší orgány sledovaly s velkou nedůvěrou. O jeho osobě si zaznamenali, že ač je členem komunistické strany, v soukromí se negativně vyjadřuje o politice KSČ a je nekritickým obdivovatelem západního způsobu života. Politicky mu neprospělo, že od svého otce, který emigroval do Švýcarska a stal se ředitelem pojišťovny v Bernu, dostal automobil značky Mercedes a hudební aparaturu pro skupinu Kroky. Michal David se skupinou Františka Janečka Kroky

Svůj politický profil si Michal David vylepšil až v roce 1985 spartakiádní skladbou Poupata, na kterou cvičila starší děvčata. Davidovy jednoduché hity obšťastňovaly posluchače z rádií i televizních obrazovek a podbarvovaly též filmy pro mládež (Diskopříběh, Láska z pasáže, Vítr v kapse, Létající Čestmír, Mezi námi kluky, Kluk za dvě pětky). Svým fanynkám vzal ovšem vítr z plachet, když si v roce 1987 po tříleté známosti vzal za manželku tenistku Marcelu Skuherskou. Za dva roky se jim narodila dcera Klára a o rok později dcera Michaela, která v deseti letech zemřela na leukemii.

Po změně režimu se Michal David stáhl do ústraní, zařídil si studio a jen skládal. Byl totiž spojován s normalizačním režimem jako jeden z jeho protagonistů. K úspěšnému comebacku mu v roce 1998 pomohli čeští hokejisté po návratu z Nagana, když se národu svěřili, že si jeho songy pouštěli v šatně jako motivační vzpruhu. David se svezl na vlně jejich popularity a složil pro ně song Správnej tým. Svůj návrat na výsluní potvrdil mimořádně úspěšným hitem Dlouhá noc složeným pro Helenu Vondráčkovou v roce 2001. Úspěch slavil také s muzikály Kleopatra, Tři mušketýři, Mona Lisa a dalšími. Michal David oslovuje svými jednoduchými, melodickými hity hity už tři generace posluchačů.

V duchu jednoho ze svých slavných hitů Michal David je v centru hudebního dění nonstop. Vydává alba, komponuje, koncertuje. V roce 2010 vyprodal do posledního místa O2 Arénu při koncertě k 50. narozeninám, stejný úspěch zopakoval dva roky na to společným koncertem s Lucií Vondráčkovou a v roce 2015. V populární anketě Český Slavík se v roce 2016 umístil na 3. místě a rok později na 2. místě za Karlem Gottem. Také vyhrál dvakrát prestižní cenu TýTý jako zpěvák roku. Za svou kariéru dosud prodal víc než 3,5 milionu nosičů a napsal přes 600 písní.

Je také nutné připomenout, že Michal David se ani v porevoluční době nestranil politické propagandy. Aktivně podporoval ČSSD, zpíval na jejich mítíncích a při poslední prezidentské volbě podpořil v kampani Miloše Zemana. Ten se mu za to letos odvděčí udělením státního vyznamenání u příležitosti stého výročí vzniku Československa. Dle jeho slov zpívá pro miliony. 

 

user-avatar

Václav Pokorný

28. 10. 2018 | 09:12

Zavří­t reklamu