válkaČeskoslovenskoobjevy

Díra v Sojuzu na ISS byla sabotáž nebo šlendrián

Díra v Sojuzu na ISS byla sabotáž nebo šlendrián
Zdroj: dailymail.co.uk

Astronauti na ISS zjistili, že jim klesá tlak. Prohlédli stanici a našli mikrofrakturu na lodi Sojuz, která je k ISS připojena. Nyní se ukázalo, že dírka byla vyvrtána už na Zemi. Pro Rusko nepříjemná záležitost, kterou se snaží prezentovat jako nehodu nebo sabotáž.

Tomáš Chalupa 13. září 2018

Ruské úřady už zveřejnily několik zásadních informací. Mikrofraktura vznikla na Zemi při vrtání a bylo to úmyslné. Původní názor astronautů na ISS, že zhruba 2 mm velkou dírku má na svědomí meteorit, se nepotvrdila. Bylo to dílo člověka.

Existuje několik hlavních variant, co se vlastně stalo. Podle té hlavní došlo při práci na Sojuzu k chybě konkrétního pracovníka, který omylem vyvrtal díru do rakety. Místo toho, aby svůj čin oznámil, díru jen provizorně zalepil lepidlem. To ale ve vesmíru nevydrželo příliš dlouho, začalo se odlepovat a nakonec z lodi začal unikat vzduch. Astronauti díru naštěstí znovu zalepili a podle všeho nebyl nikdo v ohrožení života. Věc je podle některých zdrojů již vyšetřena a byl dokonce identifikován konkrétní pracovník, který na Zemi díru vyvrtal.

Tato verze, kterou podporují některé anonymní zdroje z ruské společnosti Energia, v podstatě ukazuje na šlendrián, který v ruském vesmírném programu rozhodně není žádnou výjimkou. Jenže taková interpretace se Rusům pranic nelíbí. Vicepremiér Dmitrij Rogozin, zodpovědný za ruský vesmírný program, proto přišel s jinou teorií. Podle něj mohla být díra vyvrtána záměrně ve vesmíru. A bývalý astronaut Maxim Surajev, který dříve na ISS také pobýval, se domnívá, že to mohlo být proto, aby si některý z astronautů zkrátil pobyt ve vesmíru. V takovém případě by šlo o sabotáž, a nikoliv šlendrián.

Nakolik může být tato verze pravdivá, je otázka. Pokud by šlo skutečně o sabotáž, navíc provedenou jedním ze členů posádky, byl by to vůbec první podobný případ v dějinách kosmonautiky. Ještě nikdo nikdy úmyslně nepoškodil vlastní loď. Z tohoto úhlu pohledu se taková věc zdá velmi nepravděpodobná, až absurdní.

Další články

Zavří­t reklamu