válkaČeskoslovenskoobjevy

Diplomat Vincenzo Lunardi byl průkopníkem balonového létání. Do vzduchu vynesl první ženu

Diplomat Vincenzo Lunardi byl průkopníkem balonového létání. Do vzduchu vynesl první ženu
Zdroj: John Francis Rigaud, Yale Center for British Art, Paul Mellon Collection/Wikimedia Commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Vincenzo Lunardi byl italský diplomat, ale do historie se zapsal jako jeden z prvních lidí, kteří se dostali do vzduchu pomocí balonu. V 18. století šlo o mimořádně riskantní kousek, balony byly naprostou novinkou a nebyly příliš bezpečné. Lunardi měl ale pro strach uděláno.

Tomáš Chalupa 18. května 2021

Vincenzo Lunardi se narodil ve městečku Lucca ležícím ve střední Itálii. Po studiích se stal diplomatem a působil v počátku své služby ve Francii. V roce 1780 se stal sekretářem prince Caramanica, který byl jmenován neapolským velvyslancem v Londýně. Čím se zabýval jako diplomat, není dodnes příliš jasné, žádné doklady jeho práce nemáme. Do dějin se zapsal zcela jiným způsobem – jako odvážný vzduchoplavec.

Ve Francii, odkud přijel, panovalo cosi jako „letecká horečka“. Bylo to proto, že vynález balonu jakožto létajícího prostředku pocházel právě z Francie. V Anglii  měli o létání ale poněkud zkreslené představy, protože jistý aeronaut James Tyler zde šířil myšlenky, které se místním konzervativně naladěným lidem příliš nepozdávaly. A to byla chvíle, kdy do děje vstoupil Lunardi. 15. října roku 1784 provedl první let na území Velké Británie (konkrétně nad dělostřeleckým cvičištěm u Londýna), a demonstroval tím možnosti vodíkových balonů.

Letu přihlíželo na 200 000 lidí včetně prince z Walesu. Letět měl nejen Lunardi, ale také Brit George Beggins. Ten se ale kdesi zpozdil, princ a celé publikum začali být netrpěliví, takže Lunardi nakonec musel vzlétnout sám. Na palubě tak s ním byla jen kočka, poštovní holub a pes. Kočku vysadil při mezipřistání ve Welham Greenu, protože se jí pobyt v balonu pranic nelíbil, sám pak s balonem bezpečně přistál na Stanton Green End. Let znamenal naprostý úspěch.

Thumbnail # Pražští balonáři slaví 50. narozeniny. Postavili osm balonů a málem uletěli do Rakouska
Mohlo by Vás zajímat:

Pražští balonáři slaví 50. narozeniny. Postavili osm balonů a málem uletěli do Rakouska

Anglie byla uchvácena, balonové létání se stalo hitem, vznikla móda nosit klobouky ve tvaru Lunardiho balonu, básník Robert Burns napsal báseň o dívce, na jejímž klobouku ve tvaru balonu cestovala malá veš.

O rok později 15. června 1785 měl být podniknut další let. V koši balonu měli letět Lunardi a Beggins a také dva hosté – plukovník Hastings a Letitia Ann Sageová. Jenže balón nevzlétl kvůli velké váze, takže se plukovník a Lunardi obětovali a do vzduchu vzlétli jen Beggins a Sageová, která se tak stala první ženou ve vzduchu. Další lety následovaly v Glasgowě, Edinburghu a Liverpoolu.

Thumbnail # Andréeho expedice balonem ztroskotala kvůli mizernému plánování
Mohlo by Vás zajímat:

Andréeho expedice balonem ztroskotala kvůli mizernému plánování

Pak v roce 1876 došlo k nešťastné události, kdy při startu Lunardi omylem vylil část vitriolu na zem. Pomocníci, kteří drželi lana, se lekli, že by mohli začít hořet, a utekli pryč. Jeden z nich, syn šerifa z Northumberlandu ovšem měl provaz omotaný kolem ruky a nedokázal jej sundat. Balon se vznesl i s nebožákem zavěšeným na laně. Ten nakonec spadl na zem a na následky pádu zemřel. Nehoda vyvolala kritiku vůči Lunardimu, který nakonec musel opustit Británii a ve svých aeronautických kouscích pokračoval v Portugalsku a Španělsku; podařilo se mu několik dalších pozoruhodných letů včetně dvouhodinové cesty na Sicílii.

Lunardi byl jedním z největších průkopníků vzduchoplavby, který pro rozvoj balonového létání udělal opravdu mnoho. Navíc vynalezl ještě záchranné zařízení pro vzduchoplavce, kteří by havarovali na moři. Sám totiž při jednom letu spadl do moře a strávil dlouhou dobu v Severním moři, dokud jej nezachránil projíždějící rybářský člun.

Lunardi se nikdy neoženil. Zemřel v portugalském Lisabonu v roce 1806.

Další články

Zavří­t reklamu