válkaČeskoslovenskoobjevy

Dinosaury nevyhubil meteorit, ale jedovaté rostliny, domnívá se vědec

Dinosaury nevyhubil meteorit, ale jedovaté rostliny, domnívá se vědec
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Profesor Gideon Gallup z univerzity v Albany má zcela jiný názor na to, co ve druhohorách zapříčinilo vyhynutí dinosaurů. Obecně se má za to, že to bylo způsobeno dopadem obřího meteoritu na Zem. Gallup se domnívá, že příčinou byly rostliny.

Tomáš Chalupa 16. května 2018

Ve druhohorách podle něj začala prudce stoupat toxicita mnoha druhů rostlin. A dinosauři se na tuto změnu nedokázali adaptovat dostatečně rychle, což vedlo k jejich vyhynutí. Tak by se dala shrnout teorie profesora Gallupa.

Gallup přitom nepopírá, že by skutečně došlo k dopadu meteoritu na Zemi, nebo že by měl zdrcující důsledky. Jen se domnívá, že samo o sobě by to k vyhubení tak ohromného množství tvorů nestačilo. Podle něj už dinosauři stejně vymírali, a náraz hypotetického asteroidu Chicxulub tak jen celý proces vyhynutí urychlil.

Zvířata živící se rostlinami musí mít obecně vyvinutou schopnost rozpoznat, která rostlina je pro ně poživatelná a která nikoliv. Pokud by tuto schopnost neměla, brzy by vyhynula. Jenže dinosauři podle Gallupa neuměli chuťově rozeznat jedovaté rostliny od těch neškodných. Cosi jako „chuťový filtr“ u nich neexistoval nebo se dostatečně rychle nevyvinul. Gallup to dokládá na příkladu krys, které prakticky nelze vyhubit.

Pokud se krysy dostanou k novému druhu potravy, nevrhnou se na něj a nesežerou hned, na co přijdou. Místo toho zkonzumuje pouze malý počet jedinců malé množství potravy. Zbytek čeká, co se stane. Pokud krysy neonemocní, zbytek ví, že se může pustit do hodování. Současně si uloží do paměti chuť a vůni daného jídla a napříště už vědí, co je zač a zda jej mohou zkonzumovat. Jejich chuť se tak adaptuje velmi rychle, což krysám pomáhá přežít.

Podle Gallupa si dinosauři přivodili svůj konec tím, že své chuťové receptory nepřizpůsobili novým podmínkám a dál se živili rostlinami, které je zabíjely. Dopad meteoritu pak už jen dílo zkázy dokonal.

Pro tuto teorii zatím není mnoho důkazů, takže jde spíše o ojedinělý názor, a možná je to dobře. Přece jenom představa gigantických monster, které vyhynou pojídáním jakýchsi jedovatých rostlin, působí přinejmenším nedůstojně. Být dinosaurem, asi bych se ohradil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu