válkaČeskoslovenskoobjevy

Dinosauři vymírali už před dopadem asteroidu, mohla za to překotná migrace

Dinosauři vymírali už před dopadem asteroidu, mohla za to překotná migrace
Zdroj: nw.de
+ 2 fotky+ 3 fotky

Vědci poprvé odhalují dráhu pohybu dinosaurů, když expandovali z Jižní Ameriky, aby ovládli svět. Byl to však současně i začátek jejich konce.

Yvonne Pokorná 7. května 2018

Jak vyplývá z výzkumu vědců z Univerzity v Readingu, expanze dinosaurů byla tak rychlá, že se brzy rozšířili po světě, až zcela vyčerpali Zemi. Nedostatek životního prostoru se jim stal vážnou překážkou k další reprodukci.

“Fosilní důkazy nám ukazují, odkud dinosauři vyráželi a kde hynuli, ale je tu důležitá střední fáze, o které ještě málo víme. Náš výzkum vyplňuje tuto mezeru v prehistorii tím, že odhaluje, jak se dinosauři rozšířili, jak rychle postupovali a jakými směry se pohybovali v čase,” uvedla evoluční bioložka a hlavní autorka studie Ciara O’Donovan.

Dinosauři. Ilustrační foto

Dinosauři. Ilustrační foto

Podle ní dinosauři vyrazili z Jižní Ameriky, aby v šíleném tempu obsadili celou planetu. Tato expanze probíhala v době, kdy se vyvíjely rozmanité formy a vznikali giganti jako masožravý predátor Tyrannosaurus rex, ptákům podobný Archaeopteryx či dlouhokrký Diplodokus. “Jejich období líbánek nemohlo trvat věčně, dinosauři nakonec zaplnili všechny dostupné biotopy na Zemi,” říká britská vědkyně. Pak už nebylo kam se dál přesouvat, což zabránilo vzniku nových druhů a přispělo k úbytku dinosaurů ještě před dopadem asteroidu. “V podstatě asi byli příliš úspěšní, až na to sami doplatili,” dodává O’Donovan.

Už předchozí výzkumy ukázaly, že dinosauři jako živočišní druh byli na ústupu již 50 milionů let předtím, než asteroid Chicxulub dopadl do oblasti dnešního Mexického zálivu a téměř zničil veškerý život na Zemi.

Za příčinu vyhynutí dinosaurů se považuje dopad obřího asteroidu na Zemi.

Za příčinu vyhynutí dinosaurů se považuje dopad obřího asteroidu na Zemi.

Vzestup a pád dinosaurů

Veškeré informace o dinosaurech dnes máme k dispozici pouze ze zachovaných fosilií. Ty nám říkají, že dinosauři pocházejí z oblasti Jižní Ameriky, která byla v jejich době součástí superkontinentu zvaného Pangea. Zde se objevili po takzvaném velkém permském vymírání, které nastalo asi před 252 miliony let.

Jejich evoluční radiace byla rapidní. Vědci zjistili, že se šířili na velké vzdálenosti rychlostí 1000 kilometrů za milion let. Postupně zaplnili celý svět, všechny kontinenty. Zcela dominovali suchozemským ekosystémům po dobu 170 milionů let, čímž se řadí mezi nejúspěšnější skupiny suchozemských obratlovců v dějinách života na Zemi. V době jejich existence nedosáhl žádný jiný suchozemský živočich (s výjimkou sladkovodních krokodýlů a ptakoještěrů) rozměrů přesahujících velikost jezevce.

První kost českého dinosaura (Burianosaurus augustai), objevená v roce 2003 u Kutné Hory.

První kost českého dinosaura (Burianosaurus augustai), objevená v roce 2003 u Kutné Hory.

“Všichni dinosauři začínali z čistého listu, rychle se šířili po zdevastované planetě a na své cestě využívali všech příležitostí. Doslova měli všude dveře otevřené, protože jim nikdo nekonkuroval,” vysvětluje evoluční biolog Chris Venditti.

Když pak nemohli dál expandovat, značně se přizpůsobili podmínkám svého prostředí, což vedlo k zásadním změnám v jejich vývoji a vzniku nových druhů. Nedostatek životního prostoru omezil jejich další růst a učinil je zranitelnými vůči budoucím změnám životního prostředí, jaké byly například vyvolány dopadem asteroidu.

“Neschopnost dinosaurů se dostatečně rychle adaptovat v situaci, kdy zaplnili planetu, možná vysvětluje, proč byli na ústupu ještě příletem asteroidu a proč po jeho dopadu byli tak náchylní k téměř totálnímu vymření,” poukazuje Venditti.

Další články

Zavří­t reklamu