Takové jahody Evropa neznala, přivezl je až francouzský špion z Jižní Ameriky.

Takové jahody Evropa neznala, přivezl je až francouzský špion z Jižní Ameriky. | zdroj: atlasobscura.com


Díky špiónovi Frézierovi dostala Evropa velké jahody, jak je známe dnes

TÉMATA: jahody | plodiny | špionáž

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2020 | 11:16

Francouzský král Ludvík XVI. miloval jahody. Do boje za získání této tehdy unikátní plodiny neváhal nasadit ani svého elitního špiona jménem Amédée François Frézier.

Amédée François Frézier měl přitom původně jiný úkol. Byl vyslán lodí, aby zmapoval španělské državy v Jižní Americe. Francie totiž byla zrovna se Španělskem na kordy. Frézier vystupoval jako obchodník, ale ve skutečnosti se měl hlavně dívat a sbírat zprávy pro Francii.

Frézier byl renesanční člověk. Četl prý pravidelně až šest hodin denně, zajímal se o všechno možné, od pyrotechniky po architekturu. Jeho cílem samozřejmě nebyly jahody, ale byl to všímavý muž, zajímal se prakticky o všechno, a tak právě díky němu máme dnes krásné jahody.

V době panování Ludvíka XVI. totiž byly evropské jahody malé a ne příliš chutné. Evropské prostředí jim nesvědčilo. Ani 400 let pěstování na evropském kontinentu nepřineslo nějaké zlepšení. Něco zkrátka bylo špatně, a ani přední evropští botanici a pěstitelé nevěděli, v čem tkví problém. Jenže mezi Andami a pacifickým pobřežím se kultivaci jahod nevěnovali stovky, ale tisíce let. A mělo to své výsledky.

V oblasti se pěstovaly dva hlavní druhy jahod Fragaria virginiana a Fragaria chiloensis. Oba druhy se mezi sebou křížily a měly zřejmě společného předka pocházejícího z Asie. Jako všechny divoké jahody, i tyhle byly původně malé, asi jako naše lesní jahody.

Když Frézier dorazil do Conceptionu, španělské državě na řece Bio Bio, našel tam obří jahody, které byly růžové až bílé. Prodávaly se běžně na místním trhu. Frézier tušil, že jeho král by jej za takové jahody jistě pochválil. Měl však jiné starosti, protože se vypravil tajně a bez povolení na obhlídku pevností a opevnění přístavu. Zpět se vrátil s okovy na rukou. Nakonec nepřišel o hlavu ani neskončil v místním vězení, a tak mohl lodí poslat domů dva keříky těchto velkých jahod.

Ve Francii ale kupodivu nenesly žádné plody. Trvalo ještě dalších několik let, než záhadu objasnil mladý francouzský botanik Antoine Nicolas Duchesne. Byl to právě on, kdo nakonec králi Ludvíkovi přinesl misku velkých jahod, přesně takových, jaké viděl Frézier v Conceptionu. Podařilo se mu rozluštit botanický oříšek, když zkřížil ony chilské jahody s běžnou evropskou odrůdou zvanou Fragaria moschata. Teprve poté začaly jahodníky plodit jahody.

Do dnešní podoby jahod samozřejmě zbývala ještě dlouhá doba, ale základy položil právě Frézier tím, že je přivezl z Chile, a Duchesne svým botanickým umem. Vše ostatní pak už byla jen šlechtitelská práce. Díky těmto mužům tak Evropané konečně získali skvělé velké jahody.

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2020 | 11:16

Zavří­t reklamu