válkaČeskoslovenskoobjevy

Díky pocitu kontroly nad životem se cítíme mladší, zjistila studie

Díky pocitu kontroly nad životem se cítíme mladší, zjistila studie
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Pokud si i ve stáří udržujeme kontrolu nad svým životem, cítíme se mladší. Studie amerických vědců odhalila také další poznatky.

Simona Knotkova 18. dubna 2019

Badatelé z North Carolina State University v Raleighu dali dohromady 116 jedinců ve věku od 60 do 90 let a 107 mladších respondentů ve věku od 18 do 36 let. Obě dvě skupiny dostaly dotazníky, které vyplňovaly po dobu osmi dnů. Otázky se týkaly denního stresu, fyzického zdraví a pocitu kontroly nad životem. Dobrovolníci v závěru každého dotazníku také odpovídali, na kolik let se v jednotlivých dnech cítí. Výsledky poukázaly na zajímavé, ale nikterak překvapivé skutečnosti.

Starší lidé se cítili mladší, pokud měli pocit kontroly nad svým životem. Nezáleželo přitom na tom, v jakém stavu bylo jejich zdraví či jaký stres zažívali. Pocit kontroly oproti tomu nijak neovlivňoval mentální věk mladších ročníků. Ty se naopak cítily starší, když ve svém životě zažívaly stres či je trápil zdravotní stav.

„Pocit kontroly je u každého kolísavý a v rámci několika dnu či jediného dne se mění – to je naprosto normální. Zjistili jsme ovšem, že pokud starší dospělí jedinci pociťují kontrolu nad svým životem, cítí se mladší. To poukazuje na skutečnost, že je velmi důležité, aby si také starší lidé udržovali nezávislost a dokázali se o sebe postarat sami. Není to jenom příjemná věc, ale velkou měrou ovlivňuje jejich pohodu,“ sdělila profesorka psychologie na severokarolínské univerzitě a spoluautorka studie Shevaun Neupert.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu