válkaČeskoslovenskoobjevy

Diktátor Jean-Bedel Bokassa a jeho pompézní korunovace

Diktátor Jean-Bedel Bokassa a jeho pompézní korunovace
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Jean-Bedel Bokassa byl vojenský důstojník, který se pučem dostal k moci a stal se hlavou státu. V afrických zemích nic zase tak neobvyklého. Bokassova korunovace ale byla přehlídkou trapného luxusu, když vezmeme v úvahu, jak zoufale chudá byla jeho země. Bokassa také nebyl nějaký prezident nebo snad král, ale rovnou císař.

Tomáš Chalupa 3. srpna 2018

Bokassa se dostal k moci nad Středoafrickou republikou 1. ledna roku 1966 při státním převratu. To mu nestačilo, a tak se o deset let později prohlásil císařem. A svou zemi přejmenoval na Středoafrické císařství. Dokonce se prohlásil za vůdce celé Afriky a svou zemi za ochránce všech dalších afrických zemí. Jak už asi tušíme, byly to jen proklamace a realita byla poněkud jiná.

Samotná korunovace byla monstrózní událost. Konala se 4. prosince roku 1977. Datum nebylo vybráno náhodně. Bylo to 173. výročí Napoleonovy korunovace. A Bokassa se cítil být jakýmsi africkým Napoleonem. Ke korunovaci byly shromážděny veškeré dostupné zdroje země. Dokonce byl k jejímu hladkému průběhu ustanoven speciální výbor, který měl na vše dohlížet.

Bylo pozváno 2 500 zahraničních hostů, byly opraveny hotely a další budovy v hlavním městě, stejně tak divadla a zkrátka všechno, na co by mohl padnou zrak cizinců. Všude se malovalo, renovovalo, stavělo i bouralo. Místní textilky jely naplno, protože bylo nutné vyrobit speciální obleky pro místní obyvatele a hosty, kteří neměli rozhodně vypadat jako nějací afričtí vagabundi.

Z Paříže byl povolán známý sochař Olivier Brice, aby vytvořil korunovační trůn, jaký svět ještě neviděl. Ten s sebou přivedl tým třiceti pomocných sochařů a společně se pustili do díla. Vytvořili monumentální trůn, vyrobený z bronzu a pokrytý zlatem, v hodnotě 2,5 milionů dolarů. Vážil dvě tuny! Bokassův sen se splnil, takový trůn neměl ani Napoleon.

Bokassovu korunu vytvářel jiný renomovaný umělec, zlatník a klenotník z Paříže Arthus Bertrand. U něj se dělaly i žezlo, meč a další kusy korunovačních klenotů, to celé dohromady v hodnotě 5 milionů dolarů. Z Německa bylo objednáno 60 luxusních limuzín Mercedes-Benz, jen převoz jediného vozu přišel na 5000 dolarů.

Co Bokassu rmoutilo, byl fakt, že jeden po druhém odmítali jeho pozvání na korunovaci světoví vládci. Nepřijel ani japonský císař Hirohito, ani Réza Páhlaví z Iránu. Nepřijel žádný prezident. Jediný urozený člověk na celé ceremonii byl princ Emanuel Lichtenštejnský, což ale byl jen vzdálený příbuzný lichtenštejnského rodu. Prezident Mauretánie poslal na korunovaci místo sebe manželku. Nepřijeli dokonce ani velvyslanci. „Závidí mi, že mám impérium a oni ne,“ nechal se slyšet Bokassa.

Z celkového počtu 2500 hostů přijalo pozvání jen 600, mezi nimi stovka novinářů. Mediální pokrytí tak bylo zajištěno.

V den slávy procházelo před Bokassou po rudém koberci všech 29 jeho dětí a devět jeho nejoblíbenějších manželek. K tomu hrála kapela námořní pěchoty. Bokassův plášť byl ozdoben 785 tisíc perlami a 1 220 tisíc krystaly. Svou korunu a žezlo přijal od svých vlastních vojenských důstojníků. Koruna byla posázena osmi sty diamanty, největší z nich měl 80 karátů.

Když se zpětně odhadoval účet za celou parádu, došlo se k číslu 30 milionů dolarů. To byly tehdy neuvěřitelné peníze. Byla to zhruba čtvrtina celého národního domácího produktu země. To samo o sobě bylo neslýchané plýtvání. Země byla chudá a korunovace zhltla další obří sumy.

Dlužno dodat, že velkou část rozpočtu hradila Francie, která se snažila mít se Středoafrickým císařstvím dobré vztahy, aby dostala licenci na těžbu v tamních uranových dolech. Přesto i pro Francii to byly neuvěřitelné peníze, které se rovnaly sumě vydané na celou rozvojovou a humanitární pomoc za celý rok.

Byla to také Francie, která o pouhé dva roky později ukončila Bokassovu vládu. Ten totiž vládl nesmírně krutě a dopouštěl se mnoha zločinů. Do země přišly speciální francouzské jednotky. Bokassa uprchl do Francie, kde žil v exilu. Po sedmi letech se vrátil do země a pokusil se obnovit svou vládu. Místo toho byl odsouzen k trestu smrti. Tehdejší prezident mu pak dal milost, takže Bokassa si nějakou dobu pobyl ve vězení a nakonec byl propuštěn na všeobecnou amnestii.

Další články

Zavří­t reklamu