válkaČeskoslovenskoobjevy

Diego Maradona se kdysi pohádal s papežem, vadil mu zlatý strop ve Vatikánu

Diego Maradona se kdysi pohádal s papežem, vadil mu zlatý strop ve Vatikánu
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 14 fotek+ 15 fotek

Odešel fotbalový bůh, a tak si možná bude moci brzy pohovořit s opravdovým Bohem o tom, co Diego Maradona probíral i s Janem Pavlem II. Tehdy z toho vznikl skandál, protože Maradona poradil poněkud nevhodně Svatému otci, jak pomoci chudým.

Tomáš Chalupa 4. června 2021

V jednom rozhovoru slavný Diego Maradona prohlásil, že se distancoval od katolické církve poté, co se prohloubilo  jeho zklamání z papeže Jana Pavla II. Fotbalová legenda navštívila Vatikán v roce 2000, tedy dávno po skončení hráčské kariéry. Byl jednak zklamán z toho, že od papeže nedostal zvláštní růženec, což božský Diego zjevně očekával. V roce 2005 pak reportérům popsal kontroverzi, k níž došlo při setkání s hlaovu katolické církve. „Byl jsem v roce 2000 ve Vatikánu a viděl ty zlaté stropy. A pak slyším papeže, jak říká, že chce bojovat proti dětské chudobě. Tak mu říkám: prodej ty zlaté stropy, chlape! Nic z toho nemáš. Taky jsi byl jen brankář.“ Jan Pavel II. se skutečně v mládí věnoval fotbalu a hrával na postu brankáře.

Thumbnail # Queen způsobili v Argentině skandál. A mohlo za to obyčejné tričko
Mohlo by Vás zajímat:

Queen způsobili v Argentině skandál. A mohlo za to obyčejné tričko

Podobně se vyjádřil o rok později pro španělský list El País, kde volil mnohem ostřejší slova. „Viděl jsem ty zlaté stropy a říkal jsem si, jak někdo může být takový zkurvysyn, že žije pod zlatou střechou a pak jezdí do chudých zemí pusinkovat děti s prázdnými bříšky? Tehdy jsem přestal věřit.

Za nevybíravé a vulgární výrazy vůči papežovi jej mnoho lidí kritizovalo, ale stejně tak jej mnoho lidí hájilo, že má pravdu. Každopádně Maradona se do náruče církve zase vrátil a mohl za to opět papež. Tentokrát to ale byl papež František, který pochází, stejně jako Maradona, z Argentiny. „Vzdálil jsem se od církve, ale František mě zase k ní přivedl zpátky,“ řekl k tomu Maradona v jednom z rozhovorů.

Thumbnail # Pelé a Bobby Moore. Bojovali spolu jak o život, ale k smrti se milovali
Mohlo by Vás zajímat:

Pelé a Bobby Moore. Bojovali spolu jak o život, ale k smrti se milovali

Pravdou je, že například Paul Newman z listu The Independent napsal, že Maradona nikdy neváhal zaplatit za lidi, kteří byli v jeho blízkosti. Nebyl rozhazovačný, ale prostě platil za ty, kteří neměli tolik jako on, a bral to naprosto přirozeně. Určitě se na tom podepsalo i to, že pocházel z velmi chudých poměrů. Přístup Jana Pavla II. se mu proto zdál pokrytecký a kritizoval jej. Současný papež František mu byl svými postoji k chudobě zcela pochopitelně blíž a získal si jeho srdce.

Další články

Zavří­t reklamu